Прејди на содржината

Космос-300

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-300
Датум на лансирање 23 септември 1969
Носечка ракета Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 51,4 °
Орбитален период 88,0 минути
Апоапсида 178 км
Периапсида 175 км
Меѓународна ознака 1969-080A

Космос-300 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 23 септември 1969 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 178 км, а најмалото на 175.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]