Прејди на содржината

Космос-326

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-326
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 13 март 1970
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81,4 °
Орбитален период 88,8 минути
Апоапсида 229 км
Периапсида 206 км
Меѓународна ознака 1970-018A

Космос-326 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 13 март 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-326 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 229 км, а најмалото на 206.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]