Космос-389

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-389
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 18 декември 1970
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 2003
Орбитален наклон 81,1 °
Орбитален период 97,9 минути
Апоапсида 687 км
Периапсида 638 км
Меѓународна ознака 1970-113A

Космос-389 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 18 декември 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 3800 килограми. Космос-389 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,1°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 687 км, а најмалото на 638.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]