Космос-358

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-358
Тип на мисија навигациски сателит
Датум на лансирање 20 август 1970
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1990
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 95,1 минути
Апоапсида 537 км
Периапсида 514 км
Меѓународна ознака 1970-064A

Космос-358 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 август 1970 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 875 килограми. Космос-358 бил навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 537 км, а најмалото на 514.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]