Корисник:Makenzis

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Википедија:Кориснички кутии
ru-4 Этот участник владеет русским языком почти как родным.
ltŠio vartotojo gimtoji kalba yra lietuvių.
en-3 This user is able to contribute with an advanced level of English.
de-2 Dieser Benutzer hat fortgeschrittene Deutschkenntnisse.
sr-1Овај корисник поседује основно знање српског језика.
bg-1 Този потребител има начални познания по български език.
mk-1Корисникот почетнички зборува македонски.
Noia 64 apps karm.svg Овој корисник е активен на Википедија веќе
 11 години, 1 месец и 5 дена.
Wikidata-logo.svgОвој корисник има страница на Википодатоците.

Makenzis — public relations and media specialist. Intresting in football.

Фудбалски клубови од Литванија, Македонија[уреди | уреди извор]

ФК Вардар Star full.svg Шампиони
ФК Судува Star full.svg Шампиони Судува Судува
ФК Жалгирис Жалгирис Жалгирис
ФК Тракај Ритерјај Ритерјај (од 2019 година); Тракај Тракај (2005—2018)
ФК Стумбрас Стумбрас Стумбрас
ФК Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис
ФК Банга Паневежис Банга
ФК Атлантас Атлантас Атлантас
ФК Паланга Паланга Паланга
ФК Паневежис Паневежис Паневежис
ФК Јонава Јонава Јонава
ДФК Даjнава Даjнава Даjнава
ФК Утенис Утенис Утенис

Itališko tipo šablonas: Утенис Утенис


Табела А лига на Литванија 2018[уреди | уреди извор]

Резултати по првата фаза[уреди | уреди извор]

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1. Судува Судува 28 21 4 3 59 16 +43 67
2. Жалгирис Жалгирис 28 19 5 4 60 20 +41 62
3. Стумбрас Стумбрас 28 13 6 9 36 25 +11 45
4. Тракај Тракај 28 11 9 8 37 26 +11 42
5. Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис 28 10 5 13 22 31 -9 35
6. Атлантас Атлантас 28 6 5 17 26 55 -29 23
7. Паланга Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Пласман во баражот за опстанок
8. Јонава Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Резултати по втората фаза[уреди | уреди извор]

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1. Судува Судува 33 24 5 4 72 20 +51 77 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2. Жалгирис Жалгирис 33 23 6 4 70 23 +47 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3. Тракај Тракај 33 14 9 10 46 29 +17 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4. Стумбрас Стумбрас 33 15 6 12 45 35 +10 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
5. Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис 33 11 6 16 29 41 -13 39
6. Атлантас Атлантас 33 6 6 21 28 75 -48 24
7. Паланга Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Noatunloopsong.png Пласман во баражот за опстанок
8. Јонава Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Sub off.svg Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Грб и клубски бои (ФК Селтик)[уреди | уреди извор]

Во првата сезона ( 1888 ) опремата на Селтик се состоела од бела маица со зелени линии, црни шорцеви и темно зелени чорапи. Следната сезона опремата се состоела од зелена маица со бели вертикални линии и оваа опрема останала се до 1903 година. Од 1903 година па се до денес опремата се состои од маица со бели и зелени линии поставени хоризонтално, бели шорцеви и бели чорапи.Celtic Historical Football Kits

Дизајнот на дресот низ историјата
1888
1889–1903
1903–1932
1932–1965
1965 до денес

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

  • Премиер лига
Шампион (2): 2017, 2018
  • Куп
Шампион (2): 2006, 2009
  • Супер Куп
Шампион (3): 2009, 2018, 2019.


А лига на Литванија
Сезона2018
Одиграни натпревари127
Најголема низа на победи7 натпревари
Жалгирис Жалгирис
Најголема низа без пораз16 натпревари
Судува Судува
Најголема низа без победа18 натпревари
Атлантас Атлантас
Најголема низа на порази5 натпревари
Атлантас Атлантас
2017
2019

А лига на Литванија 2018 - 18. издание на А лига на Литванија. Сезоната започнaла на 25 февруари 2018, а ќе заврши на 11 ноември 2018. Секоја екипа ќе игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости. Шесте најдобри клубови одиграа дополнителени пати.

Судува се бранители на титулата откако ја освоиле втората првенствена титула. Првакот ќе обезбеди место во првата рунда од квалификациите за Лигата на шампионите.

Табела А лига на Литванија 2018[уреди | уреди извор]

Резултати по првата фаза[уреди | уреди извор]

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1. Судува Судува 28 21 4 3 59 16 +43 67
2. Жалгирис Жалгирис 28 19 5 4 60 20 +41 62
3. Стумбрас Стумбрас 28 13 6 9 36 25 +11 45
4. Тракај Тракај 28 11 9 8 37 26 +11 42
5. Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис 28 10 5 13 22 31 -9 35
6. Атлантас Атлантас 28 6 5 17 26 55 -29 23
7. Паланга Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Пласман во баражот за опстанок
8. Јонава Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Резултати по втората фаза[уреди | уреди извор]

Место Клуб Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1. Судува Судува 33 24 5 4 72 20 +51 77 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2. Жалгирис Жалгирис 33 23 6 4 70 23 +47 75 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3. Тракај Тракај 33 14 9 10 46 29 +17 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4. Стумбрас Стумбрас 33 15 6 12 45 35 +10 51 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
5. Кауно Жалгирис Кауно Жалгирис 33 11 6 16 29 41 -13 39
6. Атлантас Атлантас 33 6 6 21 28 75 -48 24
7. Паланга Паланга 28 5 5 18 17 58 -41 20 Noatunloopsong.png Пласман во баражот за опстанок
8. Јонава Јонава 28 4 8 16 24 50 -26 19 Sub off.svg Отпаѓање во Првата фудбалска лига на Литванија

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

28 октомври 2018
16:00
ДФК Даjнава 0–3 Паланга Паланга
Извештај

Втора рунда[уреди | уреди извор]

3 ноември 2018
13:00
Паланга Паланга 2–1 ДФК Даjнава
Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]