ФК Паланга

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Паланга
FK Palanga
Целосно имеФудбалски Клуб Паланга
Futbolo klubas "Palanga"
Основан2010
СтадионЦентрален стадион
Паланга, Литванија
(Капацитет: 1.400)
Претседателx
Менаџерx
Лигаx
xx
Домашни бои
Гостински бои

ФК Паланга (литвански: Futbolo klubas "Palanga") — литвански фудбалски клуб од Паланга. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Паланга бил формално формиран во 2010 година. 2017 година стана шампион на Прва лига.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Прва лига (1):
2017
  • Шампион на Друга лига (1):
2011

Сезони (2011.—2020.)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2011. 3. Втора лига 1. [1]
2012. 2. Прва лига 8. [2]
2013. 2. Прва лига 12. [3]
2014. 2. Прва лига 12. [4]
2015. 2. Прва лига 5. [5]
2016. 2. Прва лига 2. [6]
2017. 2. Прва лига 1. [7]
2018. 1. А лига 7. [8]
2019. 1. А лига 7. [9]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]