Биржај

Координати: 56°12′0″N 24°45′0″E / 56.20000° СГШ; 24.75000° ИГД / 56.20000; 24.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биржај
Град
Грб на Биржај
Биржај is located in Литванија
Биржај
Биржај
Местоположба во Литванија
Координати: 56°12′0″N 24°45′0″E / 56.20000° СГШ; 24.75000° ИГД / 56.20000; 24.75000
Држава Литванија
ОпштинаБиржајски реон
Надм. вис.&1000000000000006300000063 м
Население (2018)
 • Вкупно10 573
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодLT-41001
Битка за градот 1703

Биржај (литвански: Biržai)— историски град во Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Значајна одлика за Биржај е тоа дека градот бил изграден и зачуван од луѓе од различни националности. Од историска гледна точка, заедници на Караими, Татари, Литванци, Евреи и Полјаци живееле тука.

1701 Договорот Биржај беше потпишан во замокот.

Замокот повторно бил уништен (Швеѓаните се уништени во 1704 година), а во 1704 година тој бил уништен. Градот бил запален за време на Северната војна.

Спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]