ФК Утенис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Утенис
FK Utenis
FK Utena.png
Целосно имеФудбалски Клуб Утенис
Futbolo klubas "Utenos Utenis"
Основан1933 SA Utenis
2014 VŠį FK Utenos Utenis
СтадионЦентрален стадион
Утена, Литванија
(Капацитет: 3.000)
ЛигаВтора фудбалска лига
201911. место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Утенис (литвански: Futbolo klubas "Utenos Utenis") — литвански фудбалски клуб од Утена. Моментално настапува во Втора фудбалска лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Утенис бил формално формиран во 2014 година. Оригиналниот клуб постоел од 1933 година.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на А лига (0):
5. место (1): 2017

Сезони (2014 — 2020)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2014 2. Прва лига 3. [1]
2015 1. А лига 6. [2]
2016 1. А лига 7. [2]
2017 1. А лига 5. [3]
2018 2. Прва лига 8. [4]
2019 3. Втора лига 11. [5]
2020 3. Втора лига .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]