ФК Алтин Асир

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Алтин Асир
FT Altyn Asyr
Целосно име ФК Алтин Асир Ашхабад
Основан 2008; пред 14 години (2008)
Распаднат
Стадион Стадион Копетдаг
Капацитет 25.000
Претседател Гурбанмурат Хоџагелдиев
Тренер Јазгули Хоџагелдиев
Лига Туркменистанско фудбалско првенство
2022 2.
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Алтин Асир е фудбалски клуб од Ашхабад, Туркменистан, формиран во 2008 година. Моментално игра во Туркменистанско фудбалско првенство. Своите натпревари ги игра на Копетдаг стадионот во Ашхабад. Клубот е освојувач на Првата лига во сезоната 2014[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Успешный год команды «Алтын асыр»“. Архивирано од изворникот на 2018-01-23. Посетено на 2015-01-30.