Ким Петрас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ким Петрас ( /ˈ p ɛ t r ə s /, German: [ˈpeːtʁas] ; роденa на 27 август 1992 година) е германскa пејачка и текстописец во Лос Анџелес, Калифорнија. Помеѓу 2016 и 2020 година, таа објави музика како независен изведувач под нејзин печат, BunHead Records, пред да потпише со Amigo и Republic Records во 2021 година.

Петрас почналa да прави музика како тинејџер. Таа самостојно го издаде својот дебитантски меѓународен сингл „Не сакам се“, во 2017 година. Неколку нејзини синглови што следеа - „Чувство на паѓање“, „Heart to Breaк “ и „ 1, 2, 3 Dayz Up “ - се најдоа на табелата за танц/електронски песни ' Билборд. Во 2019 година, Петрас самостојно го издаде својот деби албум, Јавност, и нејзиниот втор студиски албум, Исклучи ги светлата.

Петрас потпишала со Republic Records во 2021 година и го издадала EP Slut Pop, нејзиниот прв проект со Republic. Колаборативниот сингл на Петрас од 2022 година „Unholy “ со Сем Смит се најде на врвот на топ листите на меѓународно ниво, вклучително и топ листите за самци во Велика Британија и Билборд Хот 100, што ја прави првата отворено трансродова соло изведувачка која го достигнала првото место во САД.[1] Петрас била првата отворено трансродовиот уметник кој ја доби наградата Греми, освојувајќи ја најдобрата поп-дуо/групна изведба за „Unholy“ на 5 февруари 2023 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Петрас е родена во Келн, Германија. Нејзината мајка е кореограф и уметник, нејзиниот татко е архитект, а нејзината постара сестра е исто така пејачка.Во 2006 година, Петрас, тогаш на 13-годишна возраст, се појави на германска телевизија за актуелно шоу во кое разговараше за нејзината медицинска родова транзиција . На 14-годишна возраст, Петрас се појавила во документарен филм и ток-шоу,[2] во обид да добие дозвола за рана операција за потврдување на полот на 16-годишна возраст, пред минималната возраст од 18 години во Германија. Овие појави резултираа со покривање на меѓународните медиуми за нејзината транзиција, промовирајќи ја како „најмладиот транссексуалец во светот“.[3]

Во септември 2007 година, таа била модел за германски ланец на фризерски салони.[4] Петрас била оценета од раководителот на психијатриската единица во болницата во Франкфурт, д-р Бернд Мејенбург и одобрена за операцијата за потврда на полот на 16-годишна возраст;[5] Петрас објавила, во ноември 2008 година, дека операцијата е завршена.[6] „Дејли телеграф“ тврди дека Петрас била најмладиот човек во светот што ја имал таа операција во тоа време. За нејзината операција, таа изјавила: „Ме прашаа дали сега се чувствувам како жена – но вистината е дека отсекогаш се чувствував како жена – едноставно завршив во погрешно тело“.[7]

Во интервју за Базфит, Петрас рекла дека првата песна што некогаш ја напишала е „за овој пријател во второ одделение кој не му се допаднав назад.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

2008–2015: Почетоци во кариерата[уреди | уреди извор]

Помеѓу 2008 и 2009 година, Петрас објавила низа синглови под Џојс рекордс: „Избледуваат“ (2008), „Да трае вечно“, „Умри за тебе“ и „Бумеранг“ (сите 2009). Во 2009 година, таа била прикажана на „Вкус“ на Собертруф,а во 2011 година била прикажана на „Магнетик“. Подоцна во 2011 година, Петрас ја објавила својата дебитантска продолжена драма, Едно парче лента, под отпечатокот Бионик Балрум.

Во 2013 година, Петрас била претставена во два сингла наречени „Лет до Париз“ и „Отчукување на срцето“ од германскиот диџеј Клас. Во текот на следните неколку години, Петрас работела со продуценти, вклучувајќи ги Стереотипите, Си Џеј Абрахам, Стивен Дресер, Јохан „Џонс“ Ветерберг, Едвард Елис и Арон Џозеф на музичка кариера, објавувајќи демо снимки на нејзината страница Саунд Клауд,вклучително и едно со наслов „STFU“. За нејзиниот придонес во социјалните медиуми, Петрас била рангирана на 19-то место на табелата за изведувачи Билборд, набројувајќи ги уметниците во развој, во јули 2013 година. Во 2015 година, Петрас се појави на „Ти“ од Исак Фајс за неговиот албум „ Фаза 00001“ .

2017–2019: Пробив со Ера 1[уреди | уреди извор]

Петрас настапува на Капитал Прајд во 2018 година

Во август 2017 година, Петрас го издала својот деби-сингл „I Don't Want It At Al“,[9] Песната стигна до глобалната вирална топ листа на Spotify.[10] Придружното музичко видео за песната била премиерно прикажано во октомври на Вево, а има камео појавување на Парис Хилтон.[11] Во истиот месец, таа била избрана од Spotify да биде една од четворицата уметници именувани како Рајз артист, „програма дизајнирана да го идентификува и прекине следниот бран на музички суперѕвезди“.[12] На крајот на 2017 година, Петрас била наречена „најверојатно да доминира на поп-листите“ од магазинот Пејпер, и се појави на микстејпот на Чарли ХЦХ Поп2,(2017) за песната „Анлок ит“ заедно со Џеј Парк.

Во јануари 2018 година, видеото во режија на Николас Харвуд за синглот на Петрас „Избледени“, во кое се појавува Лил Арон, премиерно прикажан на Noisey,[13] Истиот месец,таа се појавила во јануарското издание на Изобилство Петрас ја објави „Срце да скршиш“ инспирирана од раскинувањето во февруари, за да го одбележи Денот на вљубените.[14] Песната го добила своето радио деби на BBC Radio 1 на 19 февруари. Брајан Крес од Билборд забележал додека синглот „сè уште го одржува оптимистичкиот, беспрекорен поп звук на Петрас... [тој] се впушта во нова територија за текстописецот“.[14]

На 1 октомври 2018 година, Петрас го издаде Исклучи ги светлата продолжена претстава со тема Ноќта на вештерките. Проектот се сметал за отстапување од типичниот звук на Петрас и има гостување од ликот на хорор-водителката Елвира.[15] Потоа, Петрас ги објавила плановите за објавување на сингл месечно како предводник до нејзиниот деби албум. Таа била претставена на песната на Чит коудс „ Чувство на паѓање “ во ноември 2018 година[16] Петрас е заслужена за компонирањето на песната „Млад и див“ на 6-тото EP на Твајс, Да или да.[17]

Во февруари 2019 година, Петрас објавила три синглови со наслов „1,2,3 Дејз ап“ со Софи, „Ако мислиш на мене...“ и „Домашно“ со Лил Арон.[18] Петрас јавно не ги изразила плановите да издаде албум со некој од нејзините дигитални синглови од 2016 година до почетокот на 2019 година, но го нарекла овој период на издавање како Ера 1.[19] Во март 2019 година, Петрас се појавила како главен чин на Сиднејскиот геј и лезбејката Марди Грас, забележана како еден од најголемите светски фестивали на гордост, кој бил на чело на други значајни дела, вклучувајќи ги Кајли Миног, Шер, Дуа Липа, Кеша, Сем Смит., Вероники[20] и Џорџ Мајкл.[21][22][23]

2019–2020: Јасност и исклучете ја светлината[уреди | уреди извор]

Петрас и Арон Џозеф на турнејата The Clarity во 2019 година

Петрас го издадала својот деби албум,Јавност, на 28 јуни 2019 година. Во текот на мај и јуни, Петрас објавувала по една песна неделно како предводник до објавувањето на албумот.[24] Во јуни, Петрас ја започнала 24-тата „Скршена турнеја“ низ Северна Америка и Европа.[25] Петрас била прикажана на насловните страници на списанијата Изобилство и Поим истиот месец. На албумот му претходеа промотивни синглови вклучувајќи ги „ Се што правам е плачам“ и „Слатка точка “ и била придружена од водечкиот сингл „Ледени“ на датумот на неговото издавање.

Во август, Петрас објавила дека ќе има ограничено издание на винил пресување на Исклучи ги светлата преку Urban тимови. Петрас објавила дека Исклучи ги светлата Vol. 2 ќе излезе точно една година по првиот дел. На 1 октомври 2019 година, бил објавен вториот студиски албум на Петрас , Исклучи ги светлата. Албумот ги содржел сите песни од Vol. 1, како и девет нови песни, со бонус песна додадена една година подоцна.[26] На 11 февруари 2020 година, таа го издала синглот „ Ме потсеќа“. Истиот месец, таа објавила дека ќе биде спореден чин на европската етапа на турнејата Романтика на Камила Кабело,[27] која била одложена поради пандемијата на коронавирус.

На 7 мај, Петрас го издала синглот „Малибу“ како главен сингл од нејзиниот следен албум. Песната била промовирана со настап на Џими Кимел во живо! и означена во Обединетото Кралство. Петрас подоцна била вклучена во песната „Скршено стакло“ од Киго, од неговиот албум Златен час , објавен на 29 мај.[28] На 23 октомври, Петрас објавила дека Исклучи ги светлата Vol. 3 ќе биде објавен некое време во 2021 година „кога [таа] ќе може да го изведе во живо“.[29] Таа објавила и нова песна „Забава додека не умрам“. Песната на Петрас „Ме потсеќа“ била избрана од Кид Ларои за неговата песна „Ме потсеќа на тебе“, соработка со Џуис Врлд објавена на првата годишнина од неговата смрт.[30]

2020 – денес: Отфрлен трет студиски албум и „Несвети“[уреди | уреди извор]

На 6 ноември 2020 година, Петрас била претставена на EP-то на K/DA Сите надвор, појавувајќи се во песната „Негативец“ заедно со Медисон Биер, која се најде на топ листите во Нов Зеланд и на американската Светска листа на песни. Во 2021 година, Петрас била прикажана на ремикси на неколку песни популарни на Тик Ток, вклучувајќи ги „ Џени“ со Студио убијци и „ SugarCrash! “ од Елиото и Кертис Вотерс.[31] Дополнително, нејзината песна од 2017 година „ Отклучи го “ со Чарли XCX и Џеј Парк станала вирална на апликацијата.[32] Петрас дополнително го најавила Исклучи ги светлата,Vol. 3 ќе биде објавен некаде во 2021 година,[29] иако овој план не се остварил.

Во август 2021 година, Петрас потпишала со Republic Records и го издала „ Иднината започнува сега “ како главен сингл од нејзиниот претстоен деби студиски албум на големите етикети.[33] Петрас ја извела песната на предшоуто на MTV видео музички награди во 2021 година на 12 септември 2021 година,[34] како прв транс изведувач што настапил на VMA наградите.[35] Во ноември 2021 година, таа изведела уште два сингла од претстојниот албум - „Кокоси“и „Удри го одзади“[35][36] — кога се појавила на MTV Европски музички нахради 2021 година, станувајќи првиот надворешен транс изведувач на настапи на ЕМА,[35][36] емисија што МТВ намерно ја организираше во Будимпешта, како „можност да се солидаризираме“[37] во знак на протест против унгарскиот анти-ЛГБТ закон ;[36] на ист начин, настапот на Петрас бил намерно лут и „секс позитивен“[35] и зборувал за да рече „Ќе биде прилично моќно да се биде во Унгарија и да се изведе шоуто кога овие закони штотуку ќе се случат“.[38] Петрас, исто така, настапила на Парадата на Денот на благодарноста на Мејси во 2021 година, со што станала првиот надворешен транс изведувач што го сторила тоа.[35] Таа била прикажана во празничниот филм од 2021 година „Кучката што го украде Божиќ“ [39] На 3 декември 2021 година, по огромниот одговор на обожавателите на Тик Ток, Петрас го објавила „Кокоси“, правејќи го тоа околу еден месец порано од планираното.

На 10 февруари 2022 година, по задевањето на некои од песните на Тик Ток, Петрас објавила изненадувачко ЕП со наслов Slut Pop,[40] кое било објавено следниот ден.

На 11 јуни 2022 година, Петрас настапила во Лос Анџелес Прајд со Кристина Агилера.[41][42]

На 30 јули 2022 година, Петрас навидум потврдила преку Твитер дека албумот насловен Проблематичен е укинат.[43] На 2 август 2022 година, многу песни за кои се верува дека се на албумот протекоа на интернет. Петрас одговорила на овие протекувања на Твитер, велејќи: „Во ред е ако сакаш да ги слушаш протекувањата. . . Во секој случај, нема да објавувам музика, заебана сум.“[44]

На 22 септември 2022 година, Петрас ја објавила песната „Unholy“, соработка со Сем Смит. Траката станала вирална на TikTok и го освои првото место во различни земји по објавувањето, вклучувајќи ги Австралија, Обединетото Кралство и Нов Зеланд.[45][46][47] Тоа бил,нејзиниот прв влез во кариерата на американскиот Билборд хот 100, кој на крајот бил на врвот на табелата во октомври 2022 година.[48] Ова ја направила Петрас првата отворено трансродова жена во историјата која имала песна број еден на топ-листата, а Смит првата отворено небинарна личност што го направила тоа.[48][49]

На 6 февруари 2023 година, Петрас и Смит ја освоија наградата Греми за најдобра поп-дуо/групна изведба за „Unholy“. Ова го направил Петрас првиот отворен трансродов уметник кој освоил Греми, а Смит првиот небинарен уметник што го направил тоа.[50][51] За време на нејзиниот говор за прифаќање, Петрас и се заблагодарила на нејзината мајка, која рекла дека „ми веруваше дека сум девојче и немаше да бидам тука без неа и нејзината поддршка“. Таа им се заблагодарила и на музичките уметници Мадона и на покојната Софи.[50][52]

Уметност и јавен имиџ[уреди | уреди извор]

Петрас е поп пејачка која прави електронска денс музика (EDM),денс-поп,електропоп и баблгум поп.[53][54] Таа ја признала поп-сцената од доцните 1990-ти и раните 2000-ти, како и дискотеката Italo од 1980-тите,[55] како примарна основа за нејзиниот звук. Петрас се опишувала себеси како „прво на Кајли Миног “, наведувајќи ја Миног како клучно влијание врз нејзиниот звук како поп-уметник.[56] Другите инспирации на Петрас ги вклучуваат Кети Пери, Шер, Лејди Гага, Ријана, Бијонсе, Бритни Спирс , Кристина Агилера, Мадона и Спајс Грлс,[57][58][59] како и Бој Џорџ, Деби Хари, Квин, Фреди Меркур,[60] Џуди Гарланд, Бејби Е, Лил Арон, Лиз И2К,[61] и Кеша.[62] Во едно интервју, Петрас изјавила „За мене поп музиката е бегство од моите проблеми. Можам да ставам слушалки и да ги слушам три и пол минути за да заборавам на се што ме мачи. За мене отсекогаш било така. Чувствувам дека попот дефинитивно ми го спаси животот на толку многу начини.“[63]

При пишувањето на нејзината песна, Петрас му рекла на Нојси дека „има нешто во правењето песна што секој може да ја пее и запомни, а кога ќе ја слушате првиот пат, веќе ги знаете зборовите од вториот рефрен, како што секогаш сте ја знаеле песната. Јас сум опседнатa со таа идеја.“ Таа коментираla за темите, изјавувајќи „Пишувам за момчињата, скршеното срце, сексот, забавата и работите низ кои поминувам“.

По нејзиното деби, Петрас била наречена „новата принцеза на попот “од Nasty Galaxy. Насловот бил повторен од публикации вклучувајќи ги Билборд,[64] ABC Вести,[65] V,[66] и Идолатор.[67]

По објавувањето на нејзиниот деби албум Јавност (2019), многу рецензенти ја пофалиле плочата, но ја критикувале нејзината вмешаност со д-р Лук, кој бил обвинет за сексуален и вербален напад на американската пејачка и кантавтор Кеша во 2015 година.[68][69][70][71]  Истата контроверзност повторно се разгорела во 2022 година со објавувањето на нејзиниот EP Slut Pop, продуциран од д-р Лук. По објавувањето на ЕП, „#FreeKesha“ станала тренд на Твитер и Петрас се соочила со дополнителни реакции поради стиховите во ЕП во кои се повикувала Лејди Гага, поддржувач на Кеша и самата преживеана од сексуален напад.[72]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми
 • Јасност (2019)
 • Исклучи го светлото (2019)

Турнеи[уреди | уреди извор]

Наслов
 • Скршената турнеја (2019)
 • Јавната турнеја (2019–2020)
Поддршка
Специјален гостин
 • Промотивна турнеја Oil of Every Pearl's Un-Insides (Sophie) (2019)
 • Поп 2 турнеја (Charli XCX) (2018)
 • Светска турнеја Феникс (Rita Ora) (2019)
 • Турнеја во живо на Charli (Charli XCX) (2019)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Segalov, Michael (11 November 2022). „Kim Petras: 'I am unapologetic about who I am'. The Guardian. Архивирано од изворникот на 12 November 2022. Посетено на 12 November 2022.
 2. "Mann oder Frau?"
 3. „The Glow-Up of Kim Petras“. Paper. 26 July 2019. Архивирано од изворникот на 1 March 2020. Посетено на 1 March 2020.
 4. Fotoshooting mit Kim im Unisex Bonn 1 September 2007 – unisex-friseure.de
 5. „Kim Petras 5 Fast Facts You Need to Know“. heavy.com. 15 November 2019. Архивирано од изворникот на 1 March 2020. Посетено на 1 March 2020.
 6. Gender reassignment surgery blog post (26 November 2008)
 7. „Trans Pop Star Kim Petras Shares Debut Dr. Luke-Produced Single“. out.com. 2 August 2017. Архивирано од изворникот на 23 June 2019. Посетено на 1 March 2020.
 8. „Kim Petras Tells Us About Her First Times“. YouTube. BuzzFeed Celeb. Архивирано од изворникот на 12 July 2020. Посетено на 10 July 2020.
 9. I Don't Want It At All – Single by Kim Petras on Apple Music, 1 August 2017, Архивирано од изворникот на 27 November 2017, Посетено на 2 September 2017
 10. Californian, CESAREO GARASA For The. „Going viral: Local musicians' songs land on Spotify charts“. The Bakersfield Californian. Архивирано од изворникот на 2 September 2017. Посетено на 2 September 2017.
 11. „Kim Petras parties with Paris Hilton in dreamy 'I Don't Want It At All' video“. EW.com. Архивирано од изворникот на 3 February 2018. Посетено на 2 February 2018.
 12. „Spotify introduces RISE, its New Emerging Artist Program, with Kim Petras, Lauv, Russell Dickerson and Trippie Redd“. News. 20 October 2017. Архивирано од изворникот на 3 February 2018. Посетено на 2 February 2018.
 13. „Kim Petras“. www.facebook.com. Архивирано од изворникот на 22 February 2020. Посетено на 3 March 2018.
 14. 14,0 14,1 Празен навод (help)
 15. Dommu, Rose (October 2018). „Kim Petras's Track-by-Track Breakdown of Her Halloween Mixtape Turn Off the Light, Vol. 1“. Out.com. Архивирано од изворникот на 21 October 2019. Посетено на 2 October 2018.
 16. Празен навод (help)
 17. „TWICE Becomes First K-Pop Group To Work With Transgender Composer Kim Petras“. Koreaboo. 26 October 2019. Архивирано од изворникот на 14 January 2020.
 18. Maicki, Salvatore. „Kim Petras drops three new singles featuring SOPHIE and lil aaron“. The Fader. Архивирано од изворникот на 14 July 2019. Посетено на 15 February 2019.
 19. Празен навод (help)
 20. „The Veronicas Are Here, Queer & Cleared To Slay The Mardi Gras After Party“. 22 January 2017. Архивирано од изворникот на 11 February 2022. Посетено на 11 February 2022.
 21. „News: PNAU and Kim Petras first artists announced for 2019 Mardi Gras Party“. Sydney Gay and Lesbian Mardi Gras Ltd. 11 December 2018. Архивирано од изворникот на 11 February 2022. Посетено на 11 February 2022.
 22. Arestis, Stefan (25 May 2019). „10 largest Gay Prides in the world“. Архивирано од изворникот на 11 February 2022. Посетено на 11 February 2022.
 23. „Mardi Gras 2020: Sam Smith Surprises Fans With Kind Gesture“. HuffPost. 29 February 2020. Архивирано од изворникот на 12 February 2021. Посетено на 14 February 2022.
 24. Kenneally, Cerys (13 June 2019). „Kim Petras announces new collection of tracks Clarity“. The Line of Best Fit. Архивирано од изворникот на 16 June 2019. Посетено на 14 June 2019.
 25. Robinson, Dominiq. „Kim Petras announces 'Broken' Tour 2019“. AXS. Архивирано од изворникот на 1 May 2019. Посетено на 21 May 2019.
 26. Griffis, Miles (2 May 2019). „Kim Petras | A Neon Rhinestone“. Flaunt. Архивирано од изворникот на 2 November 2019. Посетено на 3 May 2019.
 27. Roth, Madeline. „Kim Petras Gives A Big 'Fuck You' To Love On New Song 'Reminds Me'. MTV News. Архивирано од изворникот на 12 February 2020. Посетено на 19 February 2020.
 28. Празен навод (help)
 29. 29,0 29,1 Kent, Matthew. „Kim Petras confirms final Turn Off The Light volume for 2021 with surprise teaser "Party Till I Die". The Line of Best Fit. Архивирано од изворникот на 26 October 2020. Посетено на 23 October 2020.
 30. Abel, Shifferaw (8 December 2020). „The Kid Laroi Drops "Reminds Me of You" With Posthumous Juice WRLD Vocals“. Complex. Архивирано од изворникот на 8 December 2020. Посетено на 8 December 2020.
 31. Bradley, Stern (9 January 2021). „How Studio Killers' "Jenny" Became a Queer TikTok Hit (Interview)“. Muumuse. Архивирано од изворникот на 30 October 2021. Посетено на 2 May 2021.
 32. „Charli's 'Unlock It' Is Finally Getting the Recognition It Deserves“. PAPER (англиски). 2021-04-22. Архивирано од изворникот на 5 July 2022. Посетено на 2022-08-09.
 33. Aswad, Jem (26 August 2021). „Pop Singer-Songwriter Kim Petras Signs With Republic Records (EXCLUSIVE)“. Variety. Архивирано од изворникот на 22 September 2022. Посетено на 27 August 2021.
 34. Manzella, Sam (12 September 2021). „Kim Petras Serves Bubblegum-Pop Realness in VMAs Pre-Show Performance“. MTV. Архивирано од изворникот на 13 September 2021. Посетено на 13 September 2021.
 35. 35,0 35,1 35,2 35,3 35,4 Moran, Justin (14 November 2021). „Kim Petras Brings Her 'Coconuts' to the EMAs Stage“. Paper. Архивирано од изворникот на 16 November 2021. Посетено на 15 November 2021.
 36. 36,0 36,1 36,2 Clark, Conor (15 November 2021). „Kim Petras makes history as first out trans artist to perform at MTV Europe Music Awards“. Gay Times. Архивирано од изворникот на 15 November 2021. Посетено на 15 November 2021.
 37. Szalai, Georg (19 October 2021). „MTV to Counter Hungary's Anti-Gay Law as EMAs in Budapest Will "Stand in Solidarity" With LGBTQ+ Community“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на 25 October 2021. Посетено на 15 November 2021.
 38. Spike, Justin (15 November 2021). „2021 MTV EMAs Displays Support For LGBTQ People During Ceremony In Hungary“. HuffPost. Associated Press. Архивирано од изворникот на 15 November 2021. Посетено на 15 November 2021.
 39. Празен навод (help)
 40. Ackroyd, Stephen (2022-02-09). „Kim Petras is dropping a new collection, 'Slut Pop', this week | Dork“. readdork.com (англиски). Архивирано од изворникот на 16 February 2022. Посетено на 2022-02-16.
 41. „CHRISTINA AGUILERA BRINGS PARIS HILTON AND KIM PETRAS TO THE STAGE, PERFORMS 'LADY MARMALADE'. Hola. Архивирано од изворникот на 25 November 2022. Посетено на November 25, 2022.
 42. „Christina Aguilera Performs 'Lady Marmalade' with Mya at LA Pride“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 25 November 2022. Посетено на November 25, 2022.
 43. Kenneally, Cerys (2022-08-01). „Kim Petras appears to confirm her PROBLÉMATIQUE album has been scrapped | The Line of Best Fit“. thelineofbestfit.com (англиски). Архивирано од изворникот на 4 August 2022. Посетено на 4 August 2022.
 44. Празен навод (help)
 45. „Kim Petras | full Official Chart History | Official Charts Company“. www.officialcharts.com. Архивирано од изворникот на 2 October 2022. Посетено на 2022-10-02.
 46. „The Official New Zealand Music Chart“. THE OFFICIAL NZ MUSIC CHART (англиски). Архивирано од изворникот на 23 February 2007. Посетено на 2022-10-02.
 47. „ARIA Top 50 Singles Chart“. www.aria.com.au (англиски). Посетено на 2022-10-02.
 48. 48,0 48,1 Празен навод (help)
 49. „Sam Smith, Kim Petras' 'Unholy' Set Record: First Non-Binary, Trans Artists To Top Billboard Hot 100 | Music Times“. Архивирано од изворникот на 15 January 2023. Посетено на 25 October 2022.
 50. 50,0 50,1 McEvoy, Colin (February 6, 2023). „Beyoncé Made History at the 2023 Grammy Awards. She Wasn't the Only One“. Biography. Посетено на February 11, 2023.
 51. Nicholson, Jessica (February 5, 2023). „Kim Petras Makes History As First Openly Trans Woman to Win a Grammy“. Billboard. Архивирано од изворникот на 6 February 2023. Посетено на February 6, 2023.
 52. Daly, Rhian (February 6, 2023). „Kim Petras pays tribute to SOPHIE at 2023 Grammys“. NME. Посетено на February 11, 2023.
 53. Празен навод (help)
 54. Wetmore, Brendan (16 September 2019). „Charli XCX Dissects Her Album, Track by Track“. Paper. Архивирано од изворникот на 9 July 2021. Посетено на 4 July 2021.
 55. „Kim Petras: Most Likely to Dominate the Pop Charts“. 27 December 2017. Архивирано од изворникот на 27 July 2019. Посетено на 3 March 2018.
 56. „Kim Petras on Twitter“. 8 May 2019. Архивирано од изворникот на 26 October 2022. Посетено на 26 October 2022.
 57. „Pop's Newest Princess is Here, and Her Name is Kim Petras“. 26 June 2019. Архивирано од изворникот на 11 February 2020. Посетено на 17 May 2020.
 58. Richards, Jared (15 March 2019). „Kim Petras Wants It All, And She Doesn't Care If She Pisses People Off“. Архивирано од изворникот на 23 August 2019. Посетено на 16 May 2019.
 59. „Kim Petras Is a True, Unapologetic Poptimist“. 25 January 2018. Архивирано од изворникот на 17 June 2018. Посетено на 3 March 2018.
 60. „We Want All of Kim Petras – Nasty Galaxy“. 13 December 2017. Архивирано од изворникот на 18 February 2020. Посетено на 3 March 2018.
 61. „Kim Petras' new single is a bratty banger“. 16 January 2018. Архивирано од изворникот на 22 October 2019. Посетено на 3 March 2018.
 62. „Tweet by Kim Petras“. 18 Dec 2009. Архивирано од изворникот на 12 September 2021. Посетено на 3 Oct 2022.
 63. „Kim Petras is a Glam Goddess in New Spread for 'Notion'. 5 July 2019. Архивирано од изворникот на 7 February 2023. Посетено на 5 July 2019.
 64. Празен навод (help)
 65. „Kim Petras is breaking barriers as music's new pop princess“. ABC News. Архивирано од изворникот на 4 September 2019. Посетено на 2 July 2019.
 66. Anderson, Samuel (28 June 2019). „Behind the Making of Kim Petras's "Clarity" Era“. V. Архивирано од изворникот на 2 July 2019. Посетено на 2 July 2019.
 67. Nied, Mike (6 June 2019). „She's Unstoppable! Kim Petras Announces 'Clarity'. Idolator. Архивирано од изворникот на 7 February 2023. Посетено на 2 July 2019.
 68. „What Does It Mean to Be an Apolitical Trans Pop Star?“. Pitchfork. 31 May 2018. Архивирано од изворникот на 26 January 2020. Посетено на 29 February 2020.
 69. „Kim Petras' Groundbreaking and Controversial Debut Album“. 12 August 2019. Архивирано од изворникот на 29 February 2020. Посетено на 29 February 2020.
 70. Kornhaber, Spencer (29 August 2018). „Dr. Luke's Queasy Two-Front Comeback Effort“. The Atlantic. Архивирано од изворникот на 29 February 2020. Посетено на 29 February 2020.
 71. Pykeren, Sam Van. „Kim Petras' new track revitalizes a longstanding controversy“. Mother Jones. Архивирано од изворникот на 11 May 2020. Посетено на 29 February 2020.
 72. Празен навод (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]