Прејди на содржината

Камила Кабељо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камила Кабељо

Карла Камила Кабељо Естрабао (Хавана, 3 март 1997) — кубанска и американска пејачка и текстописец. Како дел од бендот бендот "Fifth Harmony", Камила и другите членови издадоа еден ЕП и два студиски албуми. Нејзиното напуштање на групата беше објавено во 19 декември 2016 година.

Со нејзиното напуштање на групата, Камила достогна многу успех во својата кариера. Како изведувач, ја издала песната Хавана, која стигна до прво место на табелата Билборд топ 100. Песната е исто така главниот сингл од нејзиниот прв албум како соло уметник кој се вика ''Камила''[1] кој беше издаден на 12 јануари 2018 година.

Деби албумот бил вистински успех за Камила пристигнувајќи 1во место во повеќе од 100 светски листи, исто така придобивајќи позитивни коментари од музичките критики. По големиот број успеси, Камила ја започна своја прва турнеја како деби-пејачка именуван ''Never Be The Same'' (според песната ''Never Be The Same[2]'').

Раниот живот

[уреди | уреди извор]

Камила е родена во Источна Хавана и е ќерка на Синуе Естрабао и Алехандро Кабељо. Татко ѝ е Мексиканец кој се преселил во Куба, иако е роден во Мексико. Поголемиот дел од нејзиниот живот, нејзината семејство континуиарно се движело помеѓу Хавана и Мексико, кога на крај одлучиле да живеат во Мајами додека таа имала 4 години. Камила своето американско државјанство го добила во 2008. Своето школување Камила го запрела во периодот 2012-2013 за да ја развие својата музичка кариера. Подоцна ја има добиено дипломата за средно образование.

2012-2016: The X-Factor и Fifth Harmony

[уреди | уреди извор]

Камила била дел од повеќе аудиции на The X-Factor, по елиминација Кабељо останала со уште неколку други натпреварувачи, кои подоцна ќе ја формираат музичката група Fifth Harmony[3], имајќи издадено голем број албуми и песни исто како и учествувајќи на голем број турнеи. Од 2013 до 2016 Кабељо била член на групата и редовно била дел од настапи и турени.

Во декември 28,2016 Кабељо веќе се отцепува од музичката група и станува соло пејач[4]. Ѝ двете страни коментирале на ситуацијата искажувајќи контрадикторни ставови.

Соло кариера и албмот ''Camila''

[уреди | уреди извор]

Соло кариерата ѝ започнува со Шон Мендес и дуетот на песната ''I Know What You Did Last Summer[5]'' која тие ја напишале заедно[6]. Песната претставувала масовен успех за двете страни пристигнувајќи 20то место во САД и 18то во Канада. Камила била придружена во многу голем број песни, но подоцнa на 17 мај спомнува за можен албум (тогаш) именувам ''The Hurting. The Healing. The Loving.'' (подоцна преименуван во ''Camila''). Наскоро го објавува нејзиниот прв сингл "No Crying In The Club'' проследен со настап на the 2017 Billboard Music Awards[7]. Песната достигнува 47 место на амриканските музички листи. Подоцна му се придружува на турнејата на Бруно Марс.

Големо внимание достигнува со издавањето на песната ''Havana'' која ѝ била мотивација за пишување на повеќе песни[8]. По издавањето на песната веднаш станала бр.1 на музичките листи во САД, Канада, Обединето Кралство, Ирска, Франција, Унгарија и Австралија. Песната била на врвот во период на седум недели на Тhe US Mainstream Top 40. Именуван ''Camila'' нејзиниот деби албум е поп со влијание на латино песни и балади.[9] Албумот бил објавен на јануари 12,2018 кој дебатираше на првото место на американските музички листи. Албумот исто така бил сертифициран злато во САД [10]. Песната ''Never Be The Same'' била објавена на 9 јануари 2018 како вториот сингл од албумот[11]. Во април Камила ја започнува својата турнеја по името: Never Be The Same Tour, својата прва турнеја како соло пејач[12]. Исто така ќе биде отворачки чин на турнејата на Тејлор Свифт во меѓувреме од нејзината европска турнеја.[13]

Камила Кабељо е претежно поп и Р&Б пејачка со влијание на латино музика[14]. Таа вметнува елементи на регетон, хип-хоп и денсхол во нејзиниот прв албум[15][16]. За нејзните први дела, таа зимала инспирација од современи латино изведувачи како Calle 13 и J Balvin, а од пишувањето на тескстот од Ед Шеран и Тејлор Свифт. Таа исто така ги има спомнато Мајкл Џексон, Ријана и Шакира како инспирација.

 1. „Album of the Week: Camila Cabello's 'Camila'. Billboard. Посетено на 2018-05-21.
 2. CamilaCabelloVEVO (2018-03-08), Camila Cabello - Never Be the Same, Посетено на 2018-05-21
 3. „Bio : Fifth Harmony“. 2016-01-03. Архивирано од изворникот на 2016-01-03. Посетено на 2018-05-21.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Fifth Harmony member quits group“. Newsday (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-03-19. Посетено на 2018-05-21.
 5. ShawnMendesVEVO (2015-11-20), Shawn Mendes, Camila Cabello - I Know What You Did Last Summer (Official Video), Посетено на 2018-05-21
 6. „Camila Cabello, Shawn Mendes Talk New Duet, Bill Withers“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2018-06-15. Посетено на 2018-05-21.
 7. „Twitter“. twitter.com. Посетено на 2018-05-21.
 8. „Camila Cabello Debuts at No. 1 on Billboard 200 Albums Chart“. Billboard. Посетено на 2018-05-21.
 9. Petridis, Alexis (2018-01-11). „Camila Cabello: Camila review – Havana hitmaker makes breakups look easy“. the Guardian (англиски). Посетено на 2018-05-21.
 10. „Gold & Platinum - RIAA“. RIAA (англиски). Посетено на 2018-05-21.
 11. „Camila Cabello Drops Mysterious New Teaser for 'Never Be The Same' Video: Watch“. Billboard. Посетено на 2018-05-21.
 12. „Camila Cabello Announces Never Be The Same Tour“. Billboard. Посетено на 2018-05-21.
 13. Brockington, Ariana (2018-03-02). „Taylor Swift Taps Camila Cabello, Charli XCX as 'Reputation' Tour Opening Acts“. Variety (англиски). Посетено на 2018-05-21.
 14. Kornhaber, Spencer. „Camila Cabello's Debut Is a Charming Example of Pop's Understated New Normal“. The Atlantic (англиски). Посетено на 2018-05-21.
 15. @siena_y, Siena Yates Siena Yates is an entertainment writer for The New Zealand Herald siena yates@nzherald co nz (2018-01-25). „Album review: Camila Cabello, Camila“. NZ Herald (англиски). ISSN 1170-0777. Посетено на 2018-05-21.
 16. „Review: Camila Cabello Eschews Bangers on Personal, Low-Key Solo Album“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2018-01-13. Посетено на 2018-05-21.