Прејди на содржината

HuffPost

Од Википедија — слободната енциклопедија
HuffPost
Вид место
Агрегатор на вести, блог
Достапно на
 • Англиски
 • Француски
 • Грчки
 • Италијански
 • Јапонски
 • Корејски
 • Португалски
 • Шпански
Основаномај 9, 2005; пред 19 години (2005-05-09)
СедиштеЊујорк, САД
СопственикAOL (2011–2015)
Verizon (2015–2020)
BuzzFeed (2020–present)
Создавач
Матично претпр.AOL (2011–2015)
Oath/Verizon Media (2015–2020)
BuzzFeed (2020–present)
Адресаhuffpost.com
Комерцијалноне
Зачленувањеопционално
Пуштеномај 9, 2005; пред 19 години (2005-05-09)
Тековна состојбаактивен

HuffPost (Мак: Хафпоуст), до април 2017 година. познат како Хафингтон пост (англиски: The Huffington Post), е американски новинарски портал, агрегатор на вести и блог основан од Аријана Хафингтон, Кенет Лерер, Ендру Брајтбарт и Џон Перети.[1] Веб-страницата објавува вести, блогови и оригинални содржини од областа на политиката, економијата, забавата, технологијата, културата итн.

Хафингтон пост е основан во 2005 г. како либерална противтежа на агрегаторите на вести како што се Драџрепорт.[2][3] Компанијата „АОЛ“ ја превземала сопственоста над страницата за 315 милиони долари, на 7. февруари 2011 година.[4] Аријана Хафингтон при тоа станала главен уредник на медиумската групација Хафингтон пост.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kurtz, Howard (9. 7. 2007.). „A Blog That Made it Big“. The Washington Post. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. „W.H. sees political win in Richard Cordray move - Carrie Budoff Brown and Glenn Thrush“. Politico.Com.
 3. „The Huffington Post“. Encyclopædia Britannica Online.
 4. Salmon, Felix. „HuffPo's future | Felix Salmon“. Blogs.reuters.com. Архивирано од изворникот на 07. 03. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
 5. Fishman, Rob. „The Huffington Post Media Group Makes Key Announcements“. The Huffington Post.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]