Прејди на содржината

Spice Girls

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спајс грлс
Животописни податоци
ПотеклоЛондон, Велика Британија
Жанровипоп
Период на активност1994–2000, 2007–2008, 2012
ИздавачиVirgin, EMI
Мреж. местоthespicegirls.com
Поранешни членови
Викторија Бекам
Мелани Браун
Ема Бантон
Мелани Чилшон
Гери Халивел

Спајс грлс (англиски: Spice Girls) — женска поп-група од Англија. Светската популарност ја стекнуваат во 1996 година со хитот „Wannabe“ со кој владееја со светската сцена. Во 1998 година една членка ги напушта, а останатите четири се разишле во 2001 година. Сега повторно се собрани на турнеја. Членки се: Викторија Бекам, Мелани Браун, Ема Бантон, Мелани Чизом и Џери Халивел. Тие и денес остануваат најуспешен женски бенд во историјата. Иако бендот Дестинс Чајлдс ги надмина во продавањето на албуми, во обѕир се земени и соло кариерите на членките од бендот, а тоа со тоа Спајс грлс се поуспешни.[1][2]

  1. „Spice Girls reunion: Is a comeback possible?“. BBC News. 18 февруари 2003. Посетено на 19 февруари 2012.
  2. „Spice Girls Plan Reunion“. Dailymail. Посетено на 23 јуни 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Викицитат има збирка цитати поврзани со: