Елбауе-Флеминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на ЗО Елбауе-Флеминг

Елбауе-Флеминг била заедницата на општини во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, северно и источно од Витенберг. Седиштето на заедницата на општини било во Цана. Била распуштена во јануари 2011.

Заедницата на општини Елбауе-Флеминг се состои од следниве општини:

Координати: 51°55′N 12°47′E / 51.917° СГШ; 12.783° ИГД / 51.917; 12.783