Кледен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кледен
Место во Јесен (Елстер)
Замокот во Кледен
Замокот во Кледен
Кледен is located in Германија
Кледен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Јесен (Елстер)
Основни податоци
Површина 15 км2
Надм. височина 73 м
Население 590  (31 декември 2009)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06917
Повик. бр. 035388
Портал www.kloeden.de
Координати 51°46′N 12°50′E / 51.767° СГШ; 12.833° ИГД / 51.767; 12.833Координати: 51°46′N 12°50′E / 51.767° СГШ; 12.833° ИГД / 51.767; 12.833

Кледен — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Јесен (Елстер).

Географија[уреди | уреди извор]

Кледен се наоѓа на Елба околу 12 километри југозападно од Јесен и во источниот дел на Саксонија-Анхалт.

Кледен се наоѓа во средината на Elbaue, вид на природни полдери и една од најголемите области со шуми и ливади во регионот. Голем дел од нејзе е неразвиен, во која се сместени многубројни диви животни.

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на Кледен е предмет на многу различни дискусии. Ова води од потеклото на името на селото, како и за првото спомнување на Кледен. Најнеодамнешните истражувања велат дека името е од словенско потекло. Во 1935, означувањето на името било променето од „Clöden“ во „Klöden“.

Спомнувањето на место Clotna во 965 дозволува заклучоци дека Кледен е повеќе од 1000 години стар.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Кледен е поврзан со сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187, кој се наоѓа 12 километри северно од селото, и ги поврзува Јесен и Витенберг.

Меѓутоа, нема никаква железничка врска. Станицата Јесен не е да далеку, така во Кледен може да се стигне оттаму со автобус.

Велосипедската патека Елба исто така поминува низ Кледен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]