Гадегаст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гадегаст
Место во Цана-Елстер
Црквата во Гадегаст
Црквата во Гадегаст
Грб на Гадегаст
Гадегаст is located in Германија
Гадегаст
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Цана-Елстер
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 77 м
Население 196  (31 декември 2009)
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06918
Повик. бр. 035387
Координати 51°53′N 12°54′E / 51.883° СГШ; 12.900° ИГД / 51.883; 12.900Координати: 51°53′N 12°54′E / 51.883° СГШ; 12.900° ИГД / 51.883; 12.900

Гадегаст (германски: Gadegast) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Цана-Елстер. Општината припаѓала на заедницата на општини (Verwaltungsgemeinschaft) Елбауе-Флеминг.

Географија[уреди | уреди извор]

Гадегаст се наоѓа на 17 километри источно од Лутерштат Витенберг.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 помеѓу Јесен и Витенберг се наоѓа на 11 километри јужно од селото.