Цернигал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цернигал
Место во Цана-Елстер
Патоказ кон Цернигал
Патоказ кон Цернигал
Патоказ кон Цернигал
Цернигал во рамките на Германија
Цернигал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Цана-Елстер
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 76 м
Население 901  (31 декември 2009)
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06888
Повик. бр. 034922
Координати 51°52′17″N 12°45′23″E / 51.87139° СГШ; 12.75639° ИГД / 51.87139; 12.75639Координати: 51°52′17″N 12°45′23″E / 51.87139° СГШ; 12.75639° ИГД / 51.87139; 12.75639

Цернигал (германски: Zörnigall) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Цана-Елстер. Припаѓал на заедницата на општини (Verwaltungsgemeinschaft) Елбауе-Флеминг.

Географија[уреди | уреди извор]

Цернигал се наоѓа околу 8 километри југоисточно од Лутерштат Витенберг.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B187 помеѓу Витенберг и Јесен е околу 1 километар на југ.