Шицберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шицберг
Место во Јесен (Елстер)
Шицберг
Шицберг
Грб на Шицберг
Шицберг is located in Германија
Шицберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Јесен (Елстер)
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 73 м
Население 144  (31 декември 2009)
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06917
Повик. бр. 035388
Координати 51°47′27″N 12°49′43″E / 51.79083° СГШ; 12.82861° ИГД / 51.79083; 12.82861Координати: 51°47′27″N 12°49′43″E / 51.79083° СГШ; 12.82861° ИГД / 51.79083; 12.82861

Шицберг е село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Јесен (Елстер).

Географија[уреди | уреди извор]

Шицберг се наоѓа околу 12 километри западно од Јесен на Елба.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 помеѓу Витенберг и Јесен е околу 12 километри на југ.