Прејди на содржината

Милангер

Координати: 51°51′N 12°45′E / 51.850° СГШ; 12.750° ИГД / 51.850; 12.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милангер
Место во Цана-Елстер
Грб на Милангер
Милангер во рамките на Германија
Милангер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Цана-Елстер
Основни податоци
Површина 12,21 км2
Надм. височина 69 м
Население 1.330  (31 декември 2012)
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06888
Повик. бр. 034922
Портал www.muehlanger.com
Координати 51°51′N 12°45′E / 51.850° СГШ; 12.750° ИГД / 51.850; 12.750

Милангер (германски: Mühlanger) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Цана-Елстер. Од 1 јануари 2011 до 29 мај 2013 била дел од градот Цана-Елстер.[1] Претходно, општината припаѓала на општинската заедница Елбауе-Флеминг.

Географија[уреди | уреди извор]

Милангер се наоѓа 9 километри источно од Лутерштат Витенберг на Елба.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Милангер е поделен на Хондорф, Прилиц и Галин.

Историја[уреди | уреди извор]

Хондорф првпат е споменат во 1304. Општината била основана во 1939 со спојување на селата Прилиц и Хондорф. Галин бил припоен во 1974.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат B 187 кој води од Витенберг до Јесен поминува низ општината.

Наводи[уреди | уреди извор]