Леца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леца
Место во Цана-Елстер
Леца is located in Германија
Леца
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Цана-Елстер
Основни податоци
Површина 22 км2
Надм. височина 75 м
Население 359  (31 декември 2009)
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06895
Повик. бр. 034924
Координати 51°53′N 12°49′E / 51.883° N; 12.817° E / 51.883; 12.817Координати: 51°53′N 12°49′E / 51.883° N; 12.817° E / 51.883; 12.817

Леца (германски: Leetza) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Цана-Елстер. Општината припаѓала на заедницата на општини (Verwaltungsgemeinschaft) Елбауе-Флеминг.

Географија[уреди | уреди извор]

Леца се наоѓа 14 километри источно од Лутерштат Витенберг.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 помеѓу Витенберг и Јесен е околу 7 километри на југ.