Листерферда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Листерферда
Место во Цана-Елстер
Листерферда is located in Германија
Листерферда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Цана-Елстер
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 69 м
Население 333  (31 декември 2009)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06918
Повик. бр. 035383
Координати 51°49′N 12°51′E / 51.817° СГШ; 12.850° ИГД / 51.817; 12.850Координати: 51°49′N 12°51′E / 51.817° СГШ; 12.850° ИГД / 51.817; 12.850

Листерферда (германски: Listerfehrda) — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Цана-Елстер. Општината припаѓала на заедницата на општини (Verwaltungsgemeinschaft) Елбауе-Флеминг.

Географија[уреди | уреди извор]

Листерферда се наоѓа 17 километри југоисточно од Лутерштат Витенберг на Елба.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 187 помеѓу Витенберг и Јесен поминува низ општината.