Галерија Мартиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Галерија Мартиновски)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галерија Мартиноски
Општи податоци
ГрадКрушево
ЗемјаМакедонија
Завршена1968

Галеријата Мартиноски се наоѓа во Крушево, Македонија. Самата галерија има создадено огромен број творби што се наоѓаат во многубројни јавни и приватни колекции. Таа била основана во 1968 година. Таа содржи неколку десетици творби (масла, темпери, цртежи, графики) од неколку периоди во творештвото на уметникот Никола Мартиноски, почнувајки од 1928 година наваму.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]