Алберт Абрахам Мајкелсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алберт Абрахам Мајкелсон
Albert Abraham Michelson.JPG
Роден 19 декември 1852
Стрело, Полска
Починал 9 мај 1931
Пасадена, САД

Алберт Абрахам Мајкелсон (Стрело, Полска, 19 декември, 1852 - Пасадена, Калифорнија, 9 мај 1931), бил американски физичар по потекло од Полска.

Алберт Абрахам Мајкелсон ја добилл Нобеловата награда за физика во 1907 година.