Прејди на содржината

Eгипетска кујна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полни медами се служат со тврдо варени јајца, главен производ во Египет.
Мешунките, широко користени во египетската кујна, изложени во Александрија .

Во Египетската кујна се користат многу мешунки, зеленчук и овошје од богатата египетска долина и Делта на Нил. Египетските јадења се состојат многу зеленчук полн со ориз и лисја од грозје, хумус, фалафел, шаварма, ќебап и кофта . фул медами, пасирана фава ; кушари, леќа и тестенини; и молохија, чорба со бамја . Локалниот вид пита леб познат како eish baladi [1] ( египетски арапски : عيش بلدي ) е главен производ во египетската кујна, а производството на сирење во Египет датира од Првата династија на Египет, при што domty е најпопуларниот вид сирење што се консумира денес.

Вообичаено месо во египетската кујна се месо од млади гулаби, пилешкото и јагнешкото месо.[2] За печење скара најчесто се користат јагнешко,пилешко и месо од кокошка.

Рибите и морските плодови се вообичаени во крајбрежните региони на Египет. Значителен дел од египетската кујна е вегетаријанска, поради историски високата цена на месото и потребите на коптската христијанска заедница, чии религиозни ограничувања бараат суштински вегански диети во поголемиот дел од годината.

Чајот е национален пијалaк на Египет, а пивото е најпопуларниот алкохолен пијалaк. Иако исламот е мнозинска вера во Египет и муслиманите имаат тенденција да избегнуваат алкохол, алкохолните пијалоци сè уште се лесно достапни во земјата.

Во Египет најпопуларни десерти се баклава, басбуса и <i id="mwQw">кунафа</i>.Често во десертите се употребуваат урми, мед и бадеми.

Историја[уреди | уреди извор]

Пченицата, јачменот и оризот биле дел од средновековната египетска исхрана, но изворите се спротивставени за просото . Според Абд ал-Латиф ал-Багдади, тоа било непознато надвор од мала област каде што се одгледувала во Горен Египет . Се чини дека ова е поддржано од хроничарот Мухамед ибн Ијас, кој напишал дека консумирањето просо е невообичаено, ако не и нечуено, во Каиро. Шихаб ал-Умари, од друга страна, вели дека тоа било меѓу најпопуларните житни култури што се консумирале во Египет во тоа време.

Соргото, како и просото, се одгледувало во Горен Египет, но жителите на Каиро не го сметале за посакувана култура, каде што се конзумирал само за време на глад или други времиња на недостиг во кои соргото се претпочитало наместо другите замени за пченица што се користеле за да се направи итна храна за леб. како просо, трици или грав.[3]

Во Приказната за Јудар и неговите браќа, египетска [4] приказна од Илјада и една арапска ноќ, главниот лик, сиромашен рибар по име Јудар, стекнува волшебна торба што му припаѓа на некроманци со потекло од Магреб. Оваа чанта го снабдува својот сопственик со храна како aruzz mufalfal, јадење со ориз зачинето со цимет и мастика, понекогаш обоено со шафран и подготвена густина и маснотии од опашката.[3]

Античка египетска кујна е придружена не само со леб и пиво, туку и со овошје, зеленчук и риба што ја јадат сиромашните. Многу од неговите резби кои прикажуваат кујна датираат од периодот на Старото и Новото Кралство .

Предјадење и салати[уреди | уреди извор]

Дука
Тамеја

Во Египет, мезето, вообичаено се нарекува muqabilat ( مقبلات ), сирењата и салатите традиционално се служат на почетокот на оброкот со повеќе јадења заедно со лебот, пред главните јадења.[5]

Главни јадења[уреди | уреди извор]

Кушари
Молохија
Риба на скара со страна од сајадија ориз
Типичен египетски ручек

Египетската кујна се одликува со јадења како што се фул медами,[6][7][8] пире од фава ; кушари, мешавина од леќа, ориз, тестенини и други состојки; молохија, сечкана и варена бамја од грмушка со сос од лук и коријандер; и feteer meshaltet .

Египетската кујна дели сличности со храната од регионот на источното Средоземје, како што се зеленчук полн со ориз, листови од грозје, шаверма, ќебап и кофта, со одредени варијации и разлики во подготовката.

Некои сметаат дека кушари, мешавина од ориз, леќа и макарони, е национално јадење . Полни медами се исто така едно од најпопуларните јадења. Фава се користи и за правење фалафел (најчесто се нарекува таамеја во Египет, а се служи со свежи домати, сос од таана и рукола).[9][10]

Познато е дека старите Египќани користеле многу кромид и лук во нивните секојдневни јадења.Во зачинета салата од домати се користи свеж лук испасиран со билки, а исто така се филува во варен или печен модар патлиџан. Лукот пржен со коријандер се додава во молохија, популарна зелена супа направена од ситно сечкани листови од јута, понекогаш со пилешко или зајак.Во кушарите може да се додаде и пржениот кромид.[11]

Состојките, во јадењата со бамја и молохија, се матат и се мешаат со алатка наречена вика, која се користела во античко време и денес, во Египет и Судан.[12]

Десерти[уреди | уреди извор]

Басбуза прелиена со орев
Ум Али подготвен во рерна
Feteer meshaltet, пециво кое често се јаде како десерт со потопување во мед и ешта или со разни слатки филови.

Египетските десерти наликуваат на другите десерти од источното Средоземје . Басбуза ( بسبوسة ) е десерт направен од гриз и натопен во сируп. Обично се прелива со бадеми и традиционално се сече вертикално на парчиња, така што секое парче има форма на дијамант.

Баклава ( بقلاوة ) е слатко јадење направено од многу слоеви фило пециво, асортиман на јаткасти плодови и натопено во сладок сируп.

Гораиба ( غريبة ) е сладок бисквит направен со шеќер, брашно и либерални количества путер, слично на печивото . Може да се прелие со печени бадеми или мешунки од црн кардамон.

Кахк ( كحك ) е сладок бисквит кој најчесто се служи за време на Еид ал-Фитр во Египет. Се прекрива со шеќер во прав, а може да се наполни и со урми, ореви или „ агамеја “ ( عجمية ) која по текстура е слична на локум, или едноставно се служи обична.

Кунафа ( كنافة ) е слатко сирење натопено во шеќерен сируп. Лукмет ел кади ( لقمة القاضي ) се мали, тркалезни крофни кои однадвор се крцкави, а внатре меки и сирупи. Често се сервираат со попрскан цимет и шеќер во прав. Името буквално во превод значи „Залак на судијата“.

Атајеф ( قطايف ) е десерт кој се служи исклучиво во текот на месецот Рамазан, еден вид слатка мини палачинка (направена без јајца) исполнета со крем или јаткасти плодови и суво грозје.

Rozz be laban ( ارز باللبن ) се прави со кратко зрно бел ориз, полномасно млеко, шеќер и ванила. Може да се сервира попрскана со цимет, ореви и сладолед.

Ум Али или Ом Али ( ام على ), е еден вид пудинг од леб кој се служи топло лиснато тесто или ориз, млеко, кокос и суво грозје.[13][14]

Кујната и религијата[уреди | уреди извор]

Иако Рамазан е месец на пост за муслиманите во Египет, тоа е обично време кога Египќаните посветуваат многу внимание на разновидноста и богатството на храната, бидејќи прекинувањето на постот е семејна работа, често со цели пошироки семејства кои се среќаваат на трпезата веднаш по зајдисонце. Постојат неколку десерти кои се служат речиси исклучиво за време на Рамазан, како што е кунафата ( كنافة ) и катајеф ( قطايف ). Во овој месец, многу Египќани подготвуваат посебна трпеза за сиромашните или минувачите, обично во шатор на улица, наречена Маедет Рахман ( египетски арапски: مائدة رحمن , [mæˈʔedet ɾɑħˈmɑːn] ), што буквално се преведува на „Табела на Милостивите“, што се однесува на едно од 99-те Божји имиња во исламот . Овие можат да бидат прилично едноставни или прилично раскошни, во зависност од богатството и наметнувањето на давателот.

Набљудувачките христијани во Египет се придржуваат до периодите на постење според коптскиот календар ; овие практично може да се прошират на повеќе од две третини од годината за најекстремните и највнимателните. Посекуларното коптско население главно пости само за Велигден и Божиќ . Коптската диета за постење е суштински веганска . За време на овој пост, Коптите обично јадат зеленчук и мешунки пржени во масло и избегнуваат месо, пилешко и млечни производи, вклучувајќи путер и павлака.

Пијалоци[уреди | уреди извор]

Чај[уреди | уреди извор]

Чај од египетско нане

Чај ( شاى , shai [ʃæːj] ) е национален пијалaк во Египет, по што само надалеку следи кафето, подготвено со турски метод . Египетскиот чај е подеднакво црн и кисел и обично се служи во чаша, понекогаш со млеко. Чајот спакуван и продаден во Египет е речиси исклучиво увезен од Кенија и Шри Ланка . Египетскиот чај доаѓа во две варијанти, кушари и саиди .

Чај од Кушари ( شاى كشرى ), популарен во Долниот Египет, се подготвува со традиционален метод на киснат црн чај во зовриена вода и оставање да отстои неколку минути. Речиси секогаш е засладен со шеќер од трска и често се зачинува со свежи листови од нане . Чајот Кушари е обично светол по боја и вкус, со помалку од половина кафена лажичка чај по чаша се смета за блиску до највисокото ниво.

Чај Саиди ( شاى صعيدى ) е вообичаена во Горен Египет . Се подготвува така што на силен пламен се вари црн чај со вода дури пет минути. Чајот Саиди е екстремно силен и темен („тежок“ на египетски јазик), со две кафени лажички чај по чаша се норма. Тој е засладен со обилни количини шеќер од трска (неопходност бидејќи формулата и методот даваат многу горчлив чај). Чајот Саиди често е црн дури и во течна форма.

Чајот е витален дел од секојдневниот живот и народниот бонтон во Египет. Обично го придружува појадокот во повеќето домаќинства, а пиењето чај по ручекот е вообичаена практика. Посета на туѓо домаќинство, без оглед на социоекономското ниво или целта на посетата, повлекува задолжителна шолја чај; слично гостопримство може да биде потребно за деловна посета на приватна канцеларија на некој доволно богат да ја одржува, во зависност од природата на бизнисот. Вообичаен прекар за чај во Египет е „должност“ (на арапски се изговара како „wa-jeb“ или „wa-geb“), бидејќи послужувањето чај на посетителот се смета за должност, додека сè што е подалеку е убаво.

Хибискус и други билки во Хургада

Покрај вистинскиот чај, во египетските чајџилници често се служат и билни чаеви . Каркаде ( كركديه ), чај од сушени сепали од хибискус, е особено популарен, како и во другите делови на Северна Африка . Генерално се служи исклучително слатко и ладно, но може да се служи и топло.[15] Се вели дека овој пијалaк бил омилен пијалaк на фараоните. Во Египет и Судан, свадбените прослави традиционално се наздравуваат со чаша чај од хибискус. На типична улица во центарот на Каиро, може да се најдат многу продавачи и кафулиња на отворено кои продаваат пијалaк. Во Египет, каркаде се користи како средство за намалување на крвниот притисок кога се консумира во големи количини. Инфузии од нане, цимет, сушен ѓумбир и анасон се исто така вообичаени, како и сахлаб. Се смета дека повеќето од овие билни чаеви имаат и лековити својства; особено честа појава е инфузијата од топла лимонада во која листовите нане се натопени и засладени со мед и се користат за борба против благите болки во грлото.

Кафе[уреди | уреди извор]

Кафе послужено во Каиро

Кафе ( قهوة , ahwa Egyptian Arabic: [ˈʔæhwæ] ) се смета за дел од традиционалниот пречек во Египет. Обично се подготвува во мало тенџере за кафе, кое се нарекува дала (دلة) или канака ( كنكه ). ) во Египет. Се служи во мала шолја направена за кафе наречена fengan ( فنجان ). Кафето е обично силно и засладено со шеќер до различни степени; Ал Риха, mazbout и ziyada соодветно. Незасладеното кафе е познато како sada, или обично.[16]

Сокови[уреди | уреди извор]

Во Египет, сокот од шеќерна трска се нарекува „ aseer asab “ ( عصير قصب ) и е неверојатно популарен пијалaк кој го служат речиси сите продавачи на овошни сокови, а кои може да се најдат во изобилство во повеќето градови.[15]

Во текот на исламскиот месец Рамазан традиционално се конзумираат чаевите од Тасев биле и соковите од рогач, како и амар ал-дин, густ пијалaк кој се прави со обновување на листовите суви кајсии со вода.[17]Собија ( سوبيا ) е уште еден пијалaк кој традиционално се служи за време на Рамазан. Тоа е сладок пијалaк од кокосово млеко, кој обично го продаваат улични продавачи.

Кисел, разладен пијалaк направен од тамаринд е популарен во текот на летото наречен тамр хинди ( تمر هندي ). Буквално се преведува како „индиски урми“, што е арапско име за тамаринд.[18]

Алкохолни пијалоци[уреди | уреди извор]

Шише Luxor Weizen, пченично пиво од брендот Luxor приготвено од Egybev и шише Sakara Gold

Исламот е мнозинска религија во Египет, и додека набудливите муслимани имаат тенденција да избегнуваат консумирање алкохол, тој е лесно достапен во земјата. Пивото е убедливо најпопуларниот алкохолен пијалaк во земјата, со 54 проценти од целокупниот консумиран алкохол.[19]

Вид на пиво познат како буза ( египетски арапски: بوظة ), врз основа на јачмен и леб,[20] се пие во Египет откако пивото првпат се појавило во земјата, веројатно уште во преддинастичката ера .[21] Тоа не е исто што и боза, алкохолен пијалaк кој се наоѓа во Турција и на Балканот .

Египет има мала винска индустрија. Египетските вина добија одредено признание во последниве години, откако освоија неколку меѓународни награди.[22] Во 2013 година Египет произведе 4.500 тони вино, на 54-то место на глобално ниво, пред Белгија и Обединетото Кралство .[23] Повеќето египетски вина се направени со грозје добиено од лозја во Александрија и Блискиот Египет, особено лозјата Џанаклис и Корум од Нил.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Античка египетска кујна
 • Северноафриканска кујна
 • Кујна од Блискиот Исток
 • Список на африкански кујни

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. Ghillie Basan (2007). Middle Eastern Kitchen. Hippocrene Books. стр. 33–. ISBN 978-0-7818-1190-3.
 2. Planet, Lonely. „Eating in Egypt“. Lonely Planet.
 3. 3,0 3,1 Lewicka, Paulina (2011). Food and Foodways of Medieval Cairenes. Brill.
 4. Lady Isabel Burton (1887). Lady Burton's edition of her husband's Arabian nights.
 5. Riolo, Amy (15 June 2013). Nile Style: Egyptian Cuisine and Culture: Expanded Edition. Hippocrene Books, Inc. New York.
 6. „21 Traditional Egyptian Foods You Must Try!“. Travel Food Atlas. Посетено на 2020-12-29.
 7. „Egyptian Cooking“. Egypt Best Trip. Архивирано од изворникот на 2020-09-20. Посетено на 2020-05-19.
 8. „Egyptian Breakfast Ful Medames“. Ribbons to Pastas. Посетено на 2020-05-24.
 9. Salem, Gamila. „Ta'ameya (Egyptian Falafel)“. Allrecipes. allrecipes. Посетено на 6 December 2017.
 10. Bruce Kraig; Colleen Taylor Sen (9 September 2013). Street Food Around the World: An Encyclopedia of Food and Culture. ABC-CLIO. стр. 128–. ISBN 978-1-59884-955-4.
 11. Abdelall, Brenda. „Flavors: Kushari“. Aramco World (March / April 2018). Посетено на 7 March 2018.
 12. Nasrallah, Nawal. „14th-Century Cookbook 'Profoundly Rich Resource for Egyptian Culinary Heritage'. Arablit. Посетено на 6 September 2018.
 13. Berlitz Guides (January 1980). Egypt. Berlitz. стр. 97. ISBN 978-0-02-969710-8.
 14. „Umm Ali“. allrecipes.com. allrecipes. Посетено на 6 December 2017.
 15. 15,0 15,1 DK Travel (1 September 2013). Top 10 Cairo and the Nile. DK Publishing. стр. 59–. ISBN 978-1-4654-1790-9.
 16. Goldschmidt Jr. (10 October 2013). Historical Dictionary of Egypt. Scarecrow Press. стр. 78–. ISBN 978-0-8108-8025-2.
 17. Samia Abdennour (15 October 2010). Egyptian Cooking: And Other Middle Eastern Recipes. American University in Cairo Press. стр. 231. ISBN 978-1-61797-515-8.
 18. „Tamarindus indica (tamarind) | Plants & Fungi at Kew“. Kew.org. Архивирано од изворникот на 20 October 2013. Посетено на 2016-01-08.
 19. Rios, Lorena. „Drinking Alcohol Is Always an Open Secret in Egypt“. Munchies. Посетено на 13 December 2016.
 20. Jensen, Jon. „Poor of Cairo drown their sorrows in moonshine“. jonjensen. Посетено на 14 December 2016.
 21. Caballero, Benjamin; Finglas, Paul; Toldrá, Fidel. Encyclopedia of Food and Health. Academic Press. стр. 348.
 22. Furer, David. „Egyptian wine on the way up – Hot climate viticulture is spreading“. BKWineMagazine. Посетено на 12 November 2016.
 23. „Wine production (tons)“. Food and Agriculture Organization. 6 October 2015. стр. 1. Архивирано од изворникот на 10 October 2016. Посетено на 12 October 2016.