Фалафел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалафел
Фалафелови топчиња
Правецмезе
Регион или државаБлизок Исток
Температура на послужувањетопло
Главни состојкиБакла или леблебии
Cookbook: Фалафел на Викикниги 

Фалафел (арап. فلافل) е добро пржена топка или пита направена од мелени леблебии, фава грав или пак комбинација од двете. Фалафелот е традиционална храна која потекнува од Блискиот Исток, најчесто се служи во пита, која делува како џеб, или е завиткана во табун. Топчињата фалафел се преливаат со салати, кисел зеленчук, лут сос и се истураат со сосови на основа на тахини. Фалафеловите топчиња може да се јадат сами како закуска или да се служат како дел од послужавник со мезе (асортиман на предјадења).

Фалафелот е вообичаено јадење што се јаде на целиот Блиски Iсток. Фритерите сега се наоѓаат низ целиот свет како замена за месо[1] и како форма на улична храна.

[ потребно е цитирање ]

Историја[уреди | уреди извор]

Потеклото на фалафелот е непознато и контроверзно.[2] Честа е теоријата дека јадењето потекнува од Египет,[3] каде што најверојатно го јаделе Коптите, кое го користеле како замена за месо за време на постот.[4][5] Меѓутоа, поради тоа што Александрија била град-пристаниште, голема е веројатноста името, како и самото јадење да биле донесени од други области од Блискиот Исток.[6] Јадењето подоцна мигрирало на север кон Левант, каде наутот го заменил фавот.[7][8]

A pita filled with vegetables and fritters on a plate
Сендвич Фалафел

Подготовка и варијации[уреди | уреди извор]

A man in a restaurant kitchen making fritters
Маж кој користи алеб фалафел додека пржи фалафел

Фалафелот се прави од фава или леблебија, или од комбинација на двете. Леблебијата е вообичаена за користење во повеќето земји од Блискиот Исток.[9] Јадењето обично се прави со наут во Сирија, Либан, Јордан, Израел и Палестина.[10][11][12] Оваа верзија е најпопуларна во западниот свет. Египетската сорта пак користи само зрна од фава.[13]

Кога се користат леблебии, тие не се готват пред употреба (готвењето наут ќе предизвика распаѓање на фалафелот, барајќи додавање на малку брашно за да се користи како врзивно средство). Наместо тоа, тие се натопени (понекогаш со сода бикарбона) во текот на ноќта, тогаш земјата заедно со различни состојки како што магдонос, младо кромитче и лук.[10] Зачини како ким и коријандер често се додаваат во гравот за дополнителен вкус.[14] Исушените зрна фава се натопуваат во вода, а потоа се мелат со праз, магдонос, зелен коријандер, ким и сув коријандер.[15][16] Смесата се обликува во топчиња или паштети. Ова може да се направи со рака или со алатка наречена алеб фалафел (калап за фалафел).[9][17] Смесата обично се пржи длабоко, или може да се пече во рерна.

Кога не се служи сам, фалафелот често се служи со рамен или бесквасен леб[18] кога е завиткан во лафа или се става во шуплива пита.[19] Може да се додадат домати, зелена салата, краставици и други гарнири.[20] Фалафелот обично е придружуван од тахини.[10]

Фалафел е типично во форма на топка, но понекогаш се прави во други форми, особено во форма на крофна. Внатрешноста на фалафелот може да биде зелена (од зелени билки како магдонос или зелен кромид), или потемнет.

Хранлива нутрициона вредност[уреди | уреди извор]

Хранлива вредност на 100 г
Енергија1.393 kJ (0.333 kcal)
31,84 g
17,80 g
13,31 g
Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.

Кога се прави со наут, фалафелот е богат со белковини, сложени јаглехидрати и влакна.[21] Клучни хранливи материи се калциум, железо, магнезиум, фосфор, калиум, цинк, бакар, манган, витамин Ц, тиамин, пантотенска киселина, витамин Б и фолати. Фитохемикалиите вклучуваат бета-каротин.[22] Фалафел е богат со растворливи влакна, што се покажа како ефикасно во намалувањето на холестеролот во крвта.[23][24]

Леблебијата е малку масна и не содржи холестерол, но значителна количина маснотија се апсорбира за време на процесот на пржење. Фалафел може да се пече за да се намали високата содржина на маснотии поврзани со пржење.[1][20]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Grogan, Bryanna Clark (July 2003). „Falafel without fat“. Vegetarian Times. стр. 20, 22. ISSN 0164-8497. Посетено на February 23, 2011.
 2. Petrini, Carlo; Watson, Benjamin (2001). Slow food : collected thoughts on taste, tradition, and the honest pleasures of food. Chelsea Green Publishing. стр. 55. ISBN 978-1-931498-01-2. Посетено на February 6, 2011.
 3. Galili, Shooky (July 4, 2007). „Falafel fact sheet“. Ynet News. Посетено на February 6, 2011.
 4. Raviv, Yael (August 1, 2003). „Falafel: A National Icon“. Gastronomica. 3 (3): 20–25. doi:10.1525/gfc.2003.3.3.20. JSTOR 10.
 5. Denker, Joel (2003). The World on a Plate: A Tour Through the History of America's Ethnic Cuisine. U of Nebraska Press. стр. 41. ISBN 0-8133-4003-9.
 6. Green, Aliza (2004). Beans. Running Press. стр. 76. ISBN 978-0-7624-1931-9.
 7. Kantor, Jodi (July 10, 2002). „A History of the Mideast in the Humble Chickpea“. The New York Times. Посетено на March 23, 2008.
 8. MacLeod, Hugh (October 12, 2008). „Lebanon turns up the heat as falafels fly in food fight“. The Age. Посетено на February 10, 2010.
 9. 9,0 9,1 Campion, Charles (May 9, 2002). „Falling for fine falafel“. Evening Standard. Архивирано од изворникот на May 5, 2013. Посетено на February 10, 2010.
 10. 10,0 10,1 10,2 Roden, Claudia (2000). The New Book of Middle Eastern Food. Random House. стр. 62. ISBN 978-0-375-40506-8.
 11. Malouf, Greg; Malouf, Lucy (2008). Artichoke to Za'atar: Modern Middle Eastern Food. University of California Press. стр. 90. ISBN 978-0-520-25413-8. Посетено на February 6, 2011.
 12. Ayto, John (1990). The glutton's glossary: a dictionary of food and drink terms. Routledge. ISBN 0-415-02647-4. Посетено на February 6, 2011.
 13. Dimbleby, Henry; Baxter, Jane (20 March 2015). „The world's best falafel recipe comes from Egypt“. The Guardian. Посетено на 23 March 2015.
 14. Bittman, Mark (2007-04-04). „For the Best Falafel, Do It All Yourself“. The New York Times. Посетено на 11 July 2011.
 15. Kathrynne Holden. „Fava Beans, Levodopa, and Parkinson's Disease“.
 16. Russ Parsons. „The Long History of the Mysterious Fava Bean“. Архивирано од изворникот на 2020-10-29. Посетено на 2020-11-25.
 17. Davidson, Alan; Jaine, Tom (2006). The Oxford companion to food (2. изд.). Oxford University Press. стр. 287. ISBN 978-0-19-280681-9. Посетено на April 27, 2010.
 18. Basan, Ghillie (2007). Middle Eastern Kitchen. Hippocrene Books. стр. 33. ISBN 978-0-7818-1190-3.
 19. Marks, Gil (2010). Encyclopedia of Jewish food. John Wiley & Sons. стр. 183. ISBN 978-0-470-39130-3. Посетено на February 6, 2011.
 20. 20,0 20,1 Winget, Mary; Chalbi, Habib (2003). Cooking the North African Way (2. изд.). Twenty-First Century Books. стр. 33. ISBN 978-0-8225-4169-1. Посетено на April 28, 2010.
 21. Webb, Robyn (2004). Eat to Beat High Blood Pressure. Readers Digest. стр. 140. ISBN 978-0-7621-0508-3. Посетено на February 6, 2011.
 22. Balch, Phyllis A. (2003). Prescription for Dietary Wellness (2. изд.). Avery. стр. 119. ISBN 978-1-58333-147-7. Посетено на February 6, 2011.
 23. Katz, David; Gonzalez, Maura (2004). Way to Eat: A Six-Step Path to Lifelong Weight Control. Sourcebooks, Inc. стр. 217. ISBN 978-1-4022-0264-3. Посетено на February 23, 2011.
 24. Piscatella, Joseph; Franklin, Barry (2003). Take a load off your heart: 109 things you can actually do to prevent, halt, or reverse heart disease. Workman Publishing. стр. 296. ISBN 978-0-7611-2676-8. Посетено на February 23, 2011.