Пита (леб)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пита.

Пита е јадење кое е направено од лиснато тесто. Питата исто така е позната и како арапски леб, либански леб или сириски леб.[1][2][3] Ова меко и до некаде лиснато печиво кое се прави од пченично брашно потекнува од Блискиот исток,[3][4] најверојатно од Месопотамија, околу 2500 п. н. е.[5] Печивото може да се подготви на различни начини и со различни намирници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wright, Clifford A. (2003). Little Foods of the Mediterranean: 500 Fabulous Recipes for Antipasti, Tapas, Hors D'Oeuvre, Meze, and More. стр. 61. https://books.google.nl/books?id=x3t2IJeFIh8C&pg=PA61. 
  2. Serna-Saldivar, Sergio O. (2012). Cereal Grains: Laboratory Reference and Procedures Manual. стр. 215. https://books.google.nl/books?id=oz4orP4ZOOYC&pg=PA215. 
  3. 3,0 3,1 Stewart, Jean E.; Tamaki, Junko Alice (1992). Composition of foods: baked products : raw, processed, prepared. 8. United States Department of Agriculture, Nutrition Monitoring Division. стр. 6. https://books.google.nl/books?id=Q96OaT5HhloC&q. „Pita bread originated in the Middle East and is also known as Arabic, Syrian, and pocket bread.“ 
  4. Elasmar, Michael G. (2014). The Impact of International Television: A Paradigm Shift. стр. 188. https://books.google.nl/books?id=QRCQAgAAQBAJ&pg=PA188. 
  5. Parsons School of Design (1973). Parsons Bread Book. стр. 25. https://books.google.nl/books?hl=nl&id=LTPZh-cquSAC&dq. „The history of pita bread dates back about five thousand years. Its origin is Mesopotamia.“ 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]