Раванија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раванија
Македонска раванија
Виддесерт
РегионБлизок Исток
Температура на послужувањетопла, ладна
Главни состојкигриз

Раванија (арап. بسبوسة), е традиционален десерт односно слатка торта од Блискиот Исток.[1] Изработена е од варен гриз или фарфина, натопени во едноставен сируп од кокос е исто така популарна можност да се додаде во оваа тесто. Портокалова вода со вода или розова вода исто така е опционален додаток на едноставниот сируп што се користи во раванијата.[2]

Овој десерт се прави на целиот Балкан, па така и во Македонија, каде што во различни краеви може да се најде под различно име како раванија, арванија, шеќерпаре, парена торта, сунѓерка и други називи.Било како да се нарекува, каректеристично е дека се прави со гриз и јајца, а печениот колач се полива со топол шербет[3].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Recipes of Africa. стр. 241. Посетено на 2014-07-18.
  2. „Arabic Dessert“. Архивирано од изворникот на 2015-02-08. Посетено на 2018-07-29.
  3. „Традиционален рецепт за раванија со гриз • Сè за храна“. sezahrana.mk. Посетено на 2018-07-29.