Шеќерпаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шеќерпаре
Дел од оброкотДесерт
Место на потеклоТурција
Главни состојкиБрашно, масло, сируп (шербет)

Шеќерпаре е еден од популарните десерти во турската кујна. Главно подготвен со печење  меки топчиња од бадемово тесто натопено во густ сируп или шербет со вкус на лимон. Името шеќерпаре доаѓа од туркиот збор "sheh-ker-pah-reh".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]