Лимонада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Продавач на лимонада во Битола, 1913 година.

Лимонадата е вкусен освежителен пијалак направен од лимон , вода и шеќер.

Подготовка[уреди | уреди извор]

За да направите една чаша лимонада од 0,2 литри потребно ви е :

  • 1 лимон
  • околу 2 лажички шеќер
  • вода

Исцедете го лимонот потоа додадете го неговиот „сок“ во чашата , додатете околу 2 лажички шеќер , наполнете ја чашата со вода и измешајте.