Прејди на содржината

Билен чај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билен чај во чајник и шолја

Растителен чај (наречен и хербален) — е секаков вид на чај , направен од разни билки и суво овошје. Билен чај се прави од суви или свежи листови, цветови, плодови или корења од огромен број на билки или овошки. Делот од растението кој е наменет за правење чај најчесто се потура во зовриена вода, се остава одреден период да отстои, потоа се процедува и се засладува по желба со мед или шеќер и лимон.

Многу компании произведуваат чај во филтер ќесички, кој е лесен за приготвување, но повеќето љубители претпочитаат да консумираат чај кои самите го имаат набрано.

Билните чаеви имаат лековити дејства и се користат во народната медицина за секаков вид на заболувања.

Список на билни чаеви[уреди | уреди извор]

Лековити[уреди | уреди извор]

Чај од:

 • Горски чај или Оригано - се прави од цветот и стеблото, се пие како народен лек против настинка.
 • Жалфија - се прави од лисот, се пие за тегоби во желудникот и се користи за лечење на рани на непцето.
 • Јаглика - се прави од целата билка, се пие за респираторни болиести и за несоница.
 • Камилица - се прави од цветот, се користи за испирање на очите.
 • Кантарион - се прави од цветот и стеблото, се пие за засилување на имунитетот и за лечење на рани во дигестивниот систем.
 • Коприва - се прави од листот, се користи како добар извор на железо, се пие за слаба крвна слика.
 • Липа - се прави од цветот, се пие за релаксација и добар сон.
 • Мајчина душичка - се прави од цветот и стеблото, се пие против воспаленија на белите дробови.
 • Нане - се прави од листот, и се пие за тегоби во дигестивниот систем.
 • Планински чај - се прави од цветот, листот и стеблото, се користи како народен лек против настинка.
 • Шипинка - се прави од плодот, се користи како добар извор на Витамин Ц, се пие како народен лек против настинки.
 • Бел слез - се прави од плодот, се користи против влажна кашлица.