Оригано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оригано
Origanum vulgare
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Origanum
Турн. и Л.
Видови

Околу 20 видови, од кои поважни се:
Origanum acutidens
Origanum amanum
Origanum calcaratum
Origanum dictamnus Origanum laevigatum
Origanum leptocladum
Origanum libanoticum
Origanum majorana (Слатка Мајорана)
Origanum (x)majoricum (Италијанско оригано)
Origanum microphyllum
Origanum onites (Турско оригано)
Origanum rotundifolium
Origanum scabrum
Origanum sipyleum
Origanum syriacum (Сириско оригано; Za'atar)
Origanum vulgare (Обично оригано)

Оригано е род со околу 20 видови на ароматични растенија во фамилијата на усноцветни, кој потекнува од Средоземниот регион. Родот вклучува некои важни зачински билки, вклучувајќи ја мајораната и обичното оригано.

Видовите од овој род се користат како храна од страна на ларвите на некои пеперутки, вклучувајќи ја и Coleophora albitarsella.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]