Усноцветовидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Lamiales)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Усноцветовидни
Galeopsis speciosa (Zellwald).jpg
Galeopsis speciosa
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Усноцветовидни
Bromhead
Семејства

Усноцветовидни или мртвокопривовидни (науч. Lamiales) — ред на дикотиледонски цветни растенија. Во редот спаѓат околу 11.000 видови распределени во 20 семејства. Најпознати растенија од овој ред од стопанска важност се лавандата, јоргованот, маслинката, јасминот, јасенот, тикот, зјајката, сусамот, тегавецот, и ред кујнски мирудии како нането, босилекот и рузмаринот.

Особености[уреди | уреди извор]

Видовите од овој род ги имаат следниве особености, иако постојат исклучоци за сите нив:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]