Камилица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камилица
Matricaria recutita
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicotidae
Нерангирано: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Племе: Anthemideae
Род: Matricaria
Вид: M. recutita
Научен назив
Matricaria recutita
L.
Синоними

Chamomilla chamomilla (L.) Rydb.
Chamomilla recutita (L.) Rauschert
Matricaria chamomilla L.
Matricaria suaveolens L.
Извори: NRCS,[1] ITIS[2]

Камилица, боливач или вртипоп (Matricaria chamomilla, Chamomilla recutita, Matricaria recutita) — една од најпознатите билки и е присутна во скоро секое домаќинство. Најлековит дел се нејзините цветови. Камилицата брои околу 100 евроазиски видови, кои го сочинуваат семејството Anthemis во мешовита фамилија; исто така, слично растение во редот Chamaemelum од исто семејство. И двата имаат жолти и бели светови во облик на диск. Неколку од овие видови се одгледуваат како украсни, особено златната маргарита или жолтата камилица (A. tinctoria). Плевелот со силен мирис (A. cotula) се користи како лек и инсектицид. Чајот од камилица, кој се употребува како тоник или антисептик, а и во билни лекарства, се прави од C. noble или A. nobilis.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:NRCS Plants Profile
  2. „Matricaria recutita“. Обединет таксономски информативен систем. (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]