Бел слез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бел слез
Althaea officinalis (la)
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Malvales
Семејство: Malvaceae
Род: Althaea
Вид: A. officinalis
Научен назив
Althaea officinalis
L.

Бел слез (латински: Althaea officinalis) е растение од фамилијата слезови.

Опис на растението[уреди | уреди извор]

Корења од бел слез

Белиот слез е повеќегодишно растение кое може да достигне висина до 2 m.[1] Има јак и месест разгранет корен со бела боја. Листовите се дебели, набрани и влакнести, а цветовите се бели или розовкасти со цветна дршка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кулеванова, Светлана; Стефков, Ѓоше (2004). Лековити и ароматични растенија : упатство и монографии за собирачи според принципите за органско производство. Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија. стр. 31. ISBN 9989225923.