Гурабии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гурабии
ВидКолаче
Главни состојкиБадемово брашно, шеќер, белка од јајце, ванила
Гурабии

Гурабија (азербејџански: قورابیه Qurabiyə, турски: Курабие, арапски: غريبة, албански: Курабие, босански Гурабија, грчки: κουραμπιές, бугарски: курабия, персиски: قرابیه) — бисквит од типот на мало колаче, обично направен со бадеми.

Историја[уреди | уреди извор]

Се чини дека колачињата имаат свое потекло од Персија од 7 век, денешен Иран, кратко време откако употребата на шеќер стана релативно честа појава во регионот. [1]

Гурабиите се појавуваат во отоманската кујна во XV век и потеклото на зборот може да биде турски.[2]

Регионални варијации[уреди | уреди извор]

Иран[уреди | уреди извор]

Во Тебриз, тие се направени од бадемово брашно, шеќер, белка од јајце, ванила, маргарин и ф'стаци. Се сервираат со чај, кои обично се поставуваат на врвот на чашата за чај, за да се направат  меки пред јадење.

Грција[уреди | уреди извор]

Курабидес

Курабидес или курабиетес (грчки: κουραμπιέδες) личат на лесен леб, обично направен со бадеми. Курабидес понекогаш се направени со ракија, обично Метакса, за арома, иако ванила, мастика или розова вода се исто така популарни. Во некои региони на Грција, божиќните гурабии се украсени со зачин од каранфилче вградени во секој бисквит. Курабидес се обликувани или во полумесеци или топки, а потоа печени додека не добијат златеста боја Тие обично се посипуваат во прав шеќер додека сè уште е жешко, формирајќи богат слој од путер и шеќер. Курабидес се особено популарни за специјални прилики, како што се Божиќ или крштевки.

Бугарија[уреди | уреди извор]

Гурабии е името на овие слатки во бугарската кујна и многуте видови колачиња, популарна слатка сорта. Особено за време на сезона, и разновидноста на џемови произведени преку новата година со шеќер во прав, украсени со симпатични форми се нарекуваат масленки.

Турски гурабии

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History of Cookies - Cookie History“. Whatscookingamerica.net. Посетено на 2015-02-27.
  2. Muhammed bin Mahmûd-ı Şirvânî (2005). 15. yüzyıl Osmanlı mutfağı. Gökkubbe. стр. 259. ISBN 978-975-6223-84-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]