892 Зелигерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
892 Зелигерија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено31 мај 1918
Ознаки
1918 DR
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување97,87 а (35747 d)
Афел3.5632 ае (533.05 )
Перихел2.8970 ае (433.39 Gм)
3.2301 ае (483.22 Gм)
Занесеност0,10312
5,81 а (2120,4 d)
83,4390°
0° 10м 11.208с / ден
Наклон21,335°
175,926°
287,377°
Земјино НРОП1.98994 ае (297.691 Gм)
Јупитерово НРОП1.66162 ае (248.575 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,071
Физички особености
Среден полупречник
38,01 ± 0,8 km
15,78 h,[2] 41.40 h (1.725 d)[1]
0,0485 ± 0,002
9,7

892 Зелигеријаастероид во орбита околу Сонцето кој е откриен од срана на германскиот астроном Макс Волф на 31 мај 1918 година во Хајделберг и имал привремена ознака 1918 DR. Наречен е по германскиот астроном Хуго фон Зелингер.

Фотометриските набљудувања од опсерваторијата „Оакли“ во Тере Хоут, Индијана во 2007 година бил искористени да се создаде светлинска крива за 892 Зелигерија. Астероидот имал вртежен период од 15,78 ± 0,04 h и промена на светлинската величина од 0,35 ± 0,07 од m.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „892 Seeligeria (1918 DR)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.
  2. 2,0 2,1 Shipley, Heath; и др. (September 2008), „Asteroid Lightcurve Analysis at the Palmer Divide Observatory: September 2007“ (PDF), The Minor Planet Bulletin, 35 (3), стр. 99–101, Bibcode:2008MPBu...35...99S, Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-06-02, Посетено на 2013-03-23. Укажано повеќе од еден |archiveurl= и |archive-url= (help); Укажано повеќе од еден |archivedate= и |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]