891 Гунхилда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
891 Гунхилда
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено17 мај 1918
Ознаки
1918 DQ
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување97,90 а (35759 d)
Афел2.9466 ае (440.81 )
Перихел2.7743 ае (415.03 Gм)
2.8604 ае (427.91 Gм)
Занесеност0,030111
4,84 а (1767,0 d)
305,289°
0° 12м 13.428с / ден
Наклон13,555°
105,872°
294,358°
Земјино НРОП1.81195 ае (271.064 Gм)
Јупитерово НРОП2.25264 ае (336.990 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,260
Физички особености
Среден полупречник
25,975 ± 2,8 km
11.892 h (0.4955 d)
0,0718 ± 0,018
10,0

891 Гунхилдаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „891 Gunhild (1918 DQ)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]