890 Валтраут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
890 Валтраут
Откривање[1]
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено11 март 1918
Ознаки
MPC ознака890 Валтраут
Еошки астероиди
Орбитални особености[2]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување95,39 а (34842 d)
Апхел3.2017 ае (478.97 )
Перихел2.8415 ае (425.08 Gм)
3.0216 ае (452.02 Gм)
Занесување0,059606
5,25 а (1918,5 d)
174,471°
0° 11м 15.54с / ден
Наклон10,872°
160,683°
90,307°
Земјино НОПР1.85498 ае (277.501 Gм)
Јупитерово НОПР1.86879 ае (279.567 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,216
Физички особености
Среден полупречник
13.665±0.85 km
12.581 h (0.5242 d)
0.1153±0.016
10,78

890 Валтраутастероид во орбита околу Сонцето откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 11 март 1918 година. Именуван е по лик од Вагнеровата опера, Götterdämmerung или Самракот на боговите.

Станува збор за член на динамичкото Еошко семејство на астероиди јкое најверојатно се создало при судирен распад на поголем астероид.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discovery Circumstances: Numbered Minor Planets
  2. Yeomans, Donald K., „890 Waltraut“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 3 May 2016.
  3. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]