893 Леополдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
893 Леополдина
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено31 мај 1918
Ознаки
1918 DS
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување97,62 а (35655 d)
Афел3.5070 ае (524.64 )
Перихел2.5933 ае (387.95 Gм)
3.0501 ае (456.29 Gм)
Занесеност0,14979
5,33 а (1945,7 d)
32,186°
0° 11м 6.072с / ден
Наклон17,019°
145,051°
223,079°
Земјино НРОП1.61393 ае (241.440 Gм)
Јупитерово НРОП1.98472 ае (296.910 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,154
Физички особености
Среден полупречник
38,07 ± 2,25 km
14.115 h (0.5881 d)
0,0497 ± 0,006
9,47

893 Леополдинаастероид во орбита околу Сонцето.

Наречен е по Германската академија за науките „Леополдина“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „893 Leopoldina (1918 DS)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]