880 Херба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
880 Херба
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 22 јули 1917
Ознаки
1917 CK
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 98,72 а (36057 d)
Апхел 3.9674 ае (593.51 )
Перихел 2.0291 ае (303.55 Gм)
2.9983 ае (448.54 Gм)
Занесување 0,32323
5,19 а (1896,3 d)
340,970°
0° 11м 23.424с / ден
Наклон 15,145°
262,618°
101,118°
Земјино НОПР 1.09037 ае (163.117 Gм)
Јупитерово НОПР 1.95664 ае (292.709 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,122
Физички особености
12.266 h (0.5111 d)[1][2]
F
11,46

880 Хербаастероид во орбита околу Сонцето откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 22 јули 1917 година во Хајделберг.

Фотометриските набљудувања на овој астероид во опсерваторијата „ОИрган Меса“ во Лас Крусес, Њу Мексико од 2011 година дале светлосна крива дсо период од 12,266 ± 0,001 часа и промена на светлосната величина од 0,13 ± 0,02 магнитуда. Кривата е асиметрична со еден максимум и еден минимум.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Yeomans, Donald K., "880 Herba", JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 3 May 2016. 
  2. 2,0 2,1 Pilcher, Frederick (April 2012), "Rotation Period Determinations for 31 Euphrosyne, 65 Cybele, 154 Bertha 177 Irma, 200 Dynamene, 724 Hapag, 880 Herba, and 1470 Carla", The Minor Planet Bulletin 39 (2): 57–60, Bibcode:2012MPBu...39...57P. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]