Прејди на содржината

881 Атена

Од Википедија — слободната енциклопедија
881 Атена
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено22 јуни 1917
Ознаки
1917 CL
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување81,66 а (29826 d)
Афел3.1524 ае (471.59 )
Перихел2.0715 ае (309.89 Gм)
2.6120 ае (390.75 Gм)
Занесеност0,20690
4,22 а (1541,9 d)
154,718°
0° 14м 0.528с / ден
Наклон14,188°
277,135°
41,209°
Земјино НРОП1.07772 ае (161.225 Gм)
Јупитерово НРОП2.16778 ае (324.295 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,336
Физички особености
13.895 h (0.5790 d)
11,8

881 Атенаастероид во орбита околу Сонцето.

Орбита на астероидот 881 Атена, и неговата положба во Сончевиот Систем на 01.01.2009 г. Рисунок NASA JPL Small Body Orbit Viewer applet

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „881 Athene (1917 CL)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]