879 Рикарда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
879 Рикарда
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено22 јули 1917
Ознаки
Наречена по
Рикарда Хух
1917 CJ
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување98,74 а (36066 d)
Афел2.9230 ае (437.27 )
Перихел2.1433 ае (320.63 Gм)
2.5332 ае (378.96 Gм)
Занесеност0,15390
4,03 yr (1472,6 d)
167,363°
0° 14м 40.056с / ден
Наклон13,669°
269,958°
96,549°
Земјино НРОП1.19256 ае (178.404 Gм)
Јупитерово НРОП2.65883 ае (397.755 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,394
Физички особености
82.9 h (3.45 d)
11,0

879 Рикардаастероид во орбита околу Сонцето откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 22 јули 1917м година. Станува збор за астероид член на динамичкото Марииното семејство на астероиди и се создал при судирен распад на првичниот поголем астероид.[2] наречен е по германската интелектуалка Рикарда Хух. Астероидот од Главниот астрономски појас 8847 Хух е исто така наречен по нејзе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „879 Ricarda“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 3 May 2016.
  2. Veeder, G. J.; и др. (March 1995), „Eos, Koronis, and Maria family asteroids: Infrared (JHK) photometry“, Icarus, 114, стр. 186–196, Bibcode:1995Icar..114..186V, doi:10.1006/icar.1995.1053, CiteSeerX: 10.1.1.31.2739.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]