Прејди на содржината

874 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
875 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар875 п.н.е.
DCCCLXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 6
Старогрчка ера99 пред 1. олимпијада
Асирски календар3876
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1467
Берберски календар76
Будистички календар−330
Бурмански календар−1512
Византиски календар4634–4635
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
1822 или 1762
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
1823 или 1763
Коптски календар−1158 – −1157
Етиопски календар−882 – −881
Еврејски календар2886–2887
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−818 – −817
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2226–2227
Холоценски календар9126
Ирански календар1496 п.п. – 1495 п.п.
Исламски календар1542 п.х. – 1541 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1459
Мингуо-календар2786 пред Р. Кина
民前2786年
Нанакшахи−2342
Тајландски сончев календар−332 – −331
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−748 или −1129 или −1901
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−747 или −1128 или −1900

874 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 874. година пред новата ера, 874. од првиот милениум п.н.е., 74. од 9 век п.н.е. и петта од 870-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4634 и 4635 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3876 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2886 и 2887 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 121 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 874 година се протега во 1762 и 1763, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1822 и 1823 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 331 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1541 и 1540 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...