Прејди на содржината

803 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
804 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар804 п.н.е.
DCCCIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 77
Старогрчка ера28 пред 1. олимпијада
Асирски календар3947
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1396
Берберски календар147
Будистички календар−259
Бурмански календар−1441
Византиски календар4705–4706
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1893 или 1833
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1894 или 1834
Коптски календар−1087 – −1086
Етиопски календар−811 – −810
Еврејски календар2957–2958
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−747 – −746
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2297–2298
Холоценски календар9197
Ирански календар1425 п.п. – 1424 п.п.
Исламски календар1469 п.х. – 1468 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1530
Мингуо-календар2715 пред Р. Кина
民前2715年
Нанакшахи−2271
Тајландски сончев календар−261 – −260
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−677 или −1058 или −1830
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−676 или −1057 или −1829

803 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 803. година пред новата ера, 803. од првиот милениум п.н.е., 3. од 9 век п.н.е. и четвртта од 800-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4705 и 4706 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3947 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2957 и 2958 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 50 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 803 година се протега во 1833 и 1834, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1893 и 1894 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 260 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1468 и 1467 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...