815 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
816 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар816 п.н.е.
DCCCXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 65
Старогрчка ера40 пред 1. олимпијада
Асирски календар3935
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1408
Берберски календар135
Будистички календар−271
Бурмански календар−1453
Византиски календар4693–4694
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1881 или 1821
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1882 или 1822
Коптски календар−1099 – −1098
Етиопски календар−823 – −822
Еврејски календар2945–2946
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−759 – −758
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2285–2286
Холоценски календар9185
Ирански календар1437 п.п. – 1436 п.п.
Исламски календар1481 п.х. – 1480 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1518
Мингуо-календар2727 пред Р. Кина
民前2727年
Нанакшахи−2283
Тајландски сончев календар−273 – −272
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−689 или −1070 или −1842
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−688 или −1069 или −1841

815 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 815. година пред новата ера, 815. од првиот милениум п.н.е., 15. од 9 век п.н.е. и шеста од 810-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4693 и 4694 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3935 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2945 и 2946 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 62 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 815 година се протега во 1821 и 1822, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1881 и 1882 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 272 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1480 и 1479 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...