Прејди на содржината

862 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
863 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар863 п.н.е.
DCCCLXII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 18
Старогрчка ера87 пред 1. олимпијада
Асирски календар3888
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1455
Берберски календар88
Будистички календар−318
Бурмански календар−1500
Византиски календар4646–4647
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1834 или 1774
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1835 или 1775
Коптски календар−1146 – −1145
Етиопски календар−870 – −869
Еврејски календар2898–2899
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−806 – −805
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2238–2239
Холоценски календар9138
Ирански календар1484 п.п. – 1483 п.п.
Исламски календар1530 п.х. – 1529 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1471
Мингуо-календар2774 пред Р. Кина
民前2774年
Нанакшахи−2330
Тајландски сончев календар−320 – −319
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−736 или −1117 или −1889
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−735 или −1116 или −1888

862 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 862. година пред новата ера, 862. од првиот милениум п.н.е., 62. од 9 век п.н.е. и трета од 860-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4646 и 4647 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3888 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2898 и 2899 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 109 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 862 година се протега во 1774 и 1775, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1834 и 1835 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 319 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1529 и 1528 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...