801 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
802 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар802 п.н.е.
DCCCI BC
Староегипетска ераXXIII династија, 79
Старогрчка ера26 пред 1. олимпијада
Асирски календар3949
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1394
Берберски календар149
Будистички календар−257
Бурмански календар−1439
Византиски календар4707–4708
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1895 или 1835
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1896 или 1836
Коптски календар−1085 – −1084
Етиопски календар−809 – −808
Еврејски календар2959–2960
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−745 – −744
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2299–2300
Холоценски календар9199
Ирански календар1423 п.п. – 1422 п.п.
Исламски календар1467 п.х. – 1466 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1532
Мингуо-календар2713 пред Р. Кина
民前2713年
Нанакшахи−2269
Тајландски сончев календар−259 – −258
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−675 или −1056 или −1828
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−674 или −1055 или −1827

801 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 801. година пред новата ера, 801. од првиот милениум п.н.е., 1. од 9 век п.н.е. и втора од 800-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4707 и 4708 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3949 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2959 и 2960 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 48 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 801 година се протега во 1835 и 1836, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1895 и 1896 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 258 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1466 и 1465 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...