890 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
891 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар891 п.н.е.
DCCCXC BC
Староегипетска ераXXII династија, 53
Старогрчка ера115 пред 1. олимпијада
Асирски календар3860
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1483
Берберски календар60
Будистички календар−346
Бурмански календар−1528
Византиски календар4618–4619
Кинески календар己巳(зем. змија)
1806 или 1746
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1807 или 1747
Коптски календар−1174 – −1173
Етиопски календар−898 – −897
Еврејски календар2870–2871
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−834 – −833
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2210–2211
Холоценски календар9110
Ирански календар1512 п.п. – 1511 п.п.
Исламски календар1558 п.х. – 1557 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1443
Мингуо-календар2802 пред Р. Кина
民前2802年
Нанакшахи−2358
Тајландски сончев календар−348 – −347
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−764 или −1145 или −1917
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−763 или −1144 или −1916

890 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 890. година пред новата ера, 890. од првиот милениум п.н.е., 90. од 9 век п.н.е. и прва од 890-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4618 и 4619 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3860 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2870 и 2871 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 137 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 890 година се протега во 1746 и 1747, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1806 и 1807 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 347 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1557 и 1556 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...