Прејди на содржината

882 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
883 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар883 п.н.е.
DCCCLXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 61
Старогрчка ера107 пред 1. олимпијада
Асирски календар3868
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1475
Берберски календар68
Будистички календар−338
Бурмански календар−1520
Византиски календар4626–4627
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1814 или 1754
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1815 или 1755
Коптски календар−1166 – −1165
Етиопски календар−890 – −889
Еврејски календар2878–2879
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−826 – −825
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2218–2219
Холоценски календар9118
Ирански календар1504 п.п. – 1503 п.п.
Исламски календар1550 п.х. – 1549 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1451
Мингуо-календар2794 пред Р. Кина
民前2794年
Нанакшахи−2350
Тајландски сончев календар−340 – −339
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−756 или −1137 или −1909
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−755 или −1136 или −1908

882 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 882. година пред новата ера, 882. од првиот милениум п.н.е., 82. од 9 век п.н.е. и трета од 880-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4626 и 4627 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3868 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2878 и 2879 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 129 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 882 година се протега во 1754 и 1755, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1814 и 1815 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 339 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1549 и 1548 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...