835 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
836 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар836 п.н.е.
DCCCXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 45
Старогрчка ера60 пред 1. олимпијада
Асирски календар3915
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1428
Берберски календар115
Будистички календар−291
Бурмански календар−1473
Византиски календар4673–4674
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1861 или 1801
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1862 или 1802
Коптски календар−1119 – −1118
Етиопски календар−843 – −842
Еврејски календар2925–2926
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−779 – −778
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2265–2266
Холоценски календар9165
Ирански календар1457 п.п. – 1456 п.п.
Исламски календар1502 п.х. – 1501 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1498
Мингуо-календар2747 пред Р. Кина
民前2747年
Нанакшахи−2303
Тајландски сончев календар−293 – −292
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−709 или −1090 или −1862
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−708 или −1089 или −1861

835 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 835. година пред новата ера, 835. од првиот милениум п.н.е., 35. од 9 век п.н.е. и шеста од 830-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4673 и 4674 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3915 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2925 и 2926 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 82 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 835 година се протега во 1801 и 1802, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1861 и 1862 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 292 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1501 и 1500 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...